Elektron One Elektrikli Hipercar 1.341 Beygir Gücüne Sahip Olacak

Elektron One Elektrikli Hipercar 1.341 Beygir Gücüne Sahip Olacak

18 Temmuz 2020 0 Yazar: emre ekici

Gelecek yıl Cenevre Otomotiv Fuarında kullanıcılara tanıtılacak olan Elektron One, 1000 kWh bir güce yani 1341 beygir gücüne sahip olacak. Firma bu aracın fiyatını 330.000 € ila 350.000 € arası olarak belirledi ve bir elektrikli otomobil için biraz yüksek bir fiyat ile karşılaştık.

Elektron One, yüksek fiyatlı olmasına rağmen içten yanmalı hipercar’lar ile kıyasıya baş edebilecek durumda. Almanya merkezli Elektron Innovativ şirketi Elektron One’ı Ferrari, Lamborghini ve Pagani gibi markaların atölyelerinin yakınında bulunan İtalya’nın Motor Valley bölgesinde inşa etmeyi planlıyor.

Aynı zamanda firma Formula E yarış takımı da kurmak istiyor. Yarış takımının ismini Scuderia-E olarak belirleyecek. Tabi bu kapsamda Ferrari markası ile de işbirliği içerisinde olması gerekir. Çünkü Scuderia ismi Ferrari ile özdeşleşmiş durumda.

Tasarımsal olarak incelendiğinde Elektron One, karbon, aramid ve biyofiber karışımı kullanan kompozit bir monokok içeriyor. Şirket, aracın itme çubuğu süspansiyon düzenine sahip olmasını planlıyor. Bu kaplamalardan Elektron One, diğer süper arabalara benzer bir şekle sahip olacak. En iyi açı, arka tarafta ağır kırışıklıkların ve sert açıların olduğu yerde mevcut.

Şirket kurucusu olan Armağan Arabul, bu aracın süpercar segmentleri içerisinde yer almasını istediğini söyledi. İleriki dönemlerde de bu şekilde araç üretimi planladıklarını ve 4 kapılı bir otomobil yapmayacaklarını bildirdi. Elektron One üretime girdiğinde, şirket her yıl 140 hiper otomobil örneği üretmeyi planlıyor. Standart modeli oluşturduktan sonra pist üzerine hitap eden modeli de üretilecek.