En Büyük Batarya Grubuna Sahip Elektrikli Kamyon

En Büyük Batarya Grubuna Sahip Elektrikli Kamyon

5 Temmuz 2020 0 Yazar: emre ekici

Elektrikli araç sektörü hızla geliştikçe uzun menziller de artık söz konusu olmaya başladı. Aslında ilk elektrikli otomobiller ile birlikte 100 km menzil bile hayal gelirken şimdilerde 2000 km menzilli batarya gruplarının hayalleri kuruluyor. Tesla, bu aşamada en yüksek menzil sağlayan firma haline geldi. 600 km menzile ulaşan araçları ile kullanıcıların uzun yol deneyimi kazanmasına yardımcı oluyor.

Peki diğer sektörlerde durum nedir analiz edelim. Üretilen yeni bir elektrikli kamyonun bataryaları sadece evinize 3 ay yetecek kadar enerji sağlayabilir. Bu makalemizde dünyanın en büyük batarya grubuna sahip elektrikli kamyonundan bahsedeceğiz. DPD İsviçre, Aralık 2020’nin ortalarına kadar Avrupa’da mevcut en büyük aküye sahip bir elektrikli kamyonun hizmete gireceğini duyurdu.

Volvo’nun Futuricum Lojistik 18E adlı kamyonunun üzerinde toplamda 680 kWh güce sahip batarya grubu yer almaktadır. Bu batarya grubu aynı zamanda kamyonun 760 km menzil yapabilmesini sağlıyor. DPD, kamyonu Möhlin’deki DPD deposu ile Buchs dağıtım merkezi arasındaki bir rotada kullanmayı planlıyor ve yılda en az 80.000 km menzil yapacak ve yüz kilometrede yaklaşık 90 kilogram CO2 tasarrufu sağlayacak.

Şirketin üst düzey yöneticilere kamyon ile ilgili bu zamanda kadar geliştirilmiş en büyük batarya kapasitesine sahip olan bir elektrikli araç olarak nitelendirdiler. Ayrıca bir fosil yakıtlı kamyon ile kıyasıya mücadele edebilecek yapıya sahip.

Pilin daha az kapasite sahip olan yani 270 kWh‘lik olanı toplamda 2200 kg. Bu kamyonu üzerindeki batarya grubunun toplamı ise 5500 kg olarak hesaplandı.

Dünyanın En Büyük Batarya Kapasitesine Sahip Olan Elektrikli Kamyonunun Teknik Özellikleri;

Dünyanın En Büyük Batarya Kapasitesine Sahip Olan Elektrikli Kamyonunun Çeşitleri;