En Büyük Elektrikli Otomobil Batarya Üreticisi Hangisi ?

En Büyük Elektrikli Otomobil Batarya Üreticisi Hangisi ?

2 Mayıs 2020 0 Yazar: emre ekici

Elektrikli araçlar için batarya önemli bir parçadır. Bataryalar ile birlikte bir elektrikli araç tamamlanmış olur. Bataryaların ömrü de elektrikli araçlar için çok önemlidir. Bu kapsamda uzun ömürlü bir batarya grubu ile kullanılan elektrikli araçlar daha çok ilgi görecektir.

Dünya çapında batarya üretimini gerçekleştiren büyük firmalar mevcut. Bunlar LG Chem, Maxwell, Samsung SDI, Panasonic vs gibi firmalardır. Peki bu firmalardan en büyük ve en çok üretim yapanları hangileri ?

xEV (bataryalı, hibrit ve plug-in hibrit) pil pazarı Şubat ayında 5,2 GWh’e genişledi ve LG Chem bu kapasitenin önemli bir kısmını üreterek pazar lideri haline geldi. Batarya üretim pazarı geçen yıla kıyasla aslında % 21 oranında artış gösterdi.

Elbette Çin’de COVID-19 salgını CATL ve BYD için bir çöküşe neden oldu. Öte yandan, Avrupa’daki olağanüstü satış sonuçları LG Chem’in Panasonic’ten önce Ocak ve Şubat aylarında en büyük oyuncu olmasını sağladı.

Peki LG Chem ne kadar üretim yaptı ? Şubat ayı rakamlarını aşağıdaki gibi kıyaslamalı olarak vereceğiz.

Şubat 2020’de pil kullanımıyla (kapasite) en iyi üreticiler:

  • LG Chem: 1.8 GWh (% 34.6 paya sahip)
  • Panasonic
  • CATL
  • Samsung SDI / AESC (benzer sonuçlar)
  • BYD

Yukarıdaki sonuçlar göz önüne alındığında sektörün şu andaki liderinin LG Chem olduğunu söyleyebiliriz. Gelecek neler değiştirir bunu zaman içerisinde göreceğiz.