En Fazla Menzil Yapan Elektrikli Otobüs

En Fazla Menzil Yapan Elektrikli Otobüs

10 Şubat 2020 0 Yazar: emre ekici

Elektrikli otobüsler filolarda yerlerini aldıkça dönüşüm faaliyetleri de son hızda devam ediyor. Fosil yakıtlı araçların yerini artık elektrikli teknoloji almaya başladı. Otobüs filoları da yıllar geçtikçe daha fazla menzil kat ediyorlar. AVTA EV Otobüs Filosu da bunlarda birisi.

AVTA EV Otobüs Filosu Palmdale, Lancaster ve Northern Los Angeles şehirlerinde toplamda 3.2 milyon km menzile ulaşan ilk filo ünvanını kazandı.

Çinli üretici BYD tarafından sağlanan bu elektrikli otobüsler son derece dayanıklı ve konforlu olarak faaliyetlerine devam ediyor.

2016 Yılında AVTA ile BYD arasında toplamda 79 milyon dolarlık bir anlaşma imzalandı. Bu anlaşma gereği toplamda 83 adet otobüs filoya teslim edildi. Aradan geçen 4 yıla rağmen işletmesini büyük bir hızda devam ettiren AVTA filosu toplamda 3,2 milyon km rekorunu da kırmış oldu.

Dünyanın en fazla menzil yapan elektrikli otobüs filosu olarak tarihe adını yazdırdı. 3.2 milyon km sonra ortaya bazı veriler çıktı. Bu verileri aşağıda sunuyoruz.

Mali Tasarruf:

  • 1,93 milyon dizel yakıt tasarrufu sağlandı.
  • 801.000 dolar yakıt maliyeti

Çevresel Tasarruf;

  • 5,55 milyon kg CO2;
  • 40 kilo metan ve;
  • 37 kilo azot oksit

AVTA filosu kaldığı yerden otobüs işletmesine devam edecek. Belkide gelecek 10 yıl içerisinde daha fazla elektrikli otobüs filosuna katacak ve daha fazla menzil yapacak.