En Verimli Elektrikli Otomobil Hangisi ?

En Verimli Elektrikli Otomobil Hangisi ?

29 Ocak 2020 0 Yazar: emre ekici

Elektrikli otomobillerin hayatımıza girmesi ile kullanıcılar artık fosil yakıtlı araçlar yerine çevreci ve daha az tüketimi olan otomobillere yönelmeye başladı. Bu sayede elektrikli otomobil satış rakamları da yıl geçtikçe artmaya başladı.

Verimlilik açısından tabi ki elektrik motoru en önde yer alıyor. % 93‘e kadar olan verim seviyeleri neredeyse içten yanmalı araçlara göre onda bir oranında mekanik parçalara sahip olması bu şekilde bir verimi ortaya çıkarıyor.

Peki elektrikli otomobiller arasında en verimli otomobil hangisi ? Bu sorunun cevabını bu makalemizde bulacağız.

Bilindiği üzere üç farklı tip elektrikli otomobil mevcut.

  • Plug-in hibrit otomobiller
  • Hibrit Otomobiller
  • Tam elektrikli otomobiller

Bu üç aracın verimlilik kıyasını yaparken plug-in hibrit ve hibritler için 100 km başına ortaya çıkan litre bazında tüketim alınacak. Elektrikli otomobillerde ise 100 km başına tüketilen kWh ölçüsü baz alınacak.

Plug-in Hibrit Otomobil Tüketimi

Plug-in hibrit otomobillerden şarj edilemeyenlerin tüketimlerini sizler için aşağıda derledik.

Toyota Prius AWD-i Lounge‘ı baz alırsak ilk sütun 100 km başına tükettiği fosil yakıt litresini baz alıyor. Prius, 3,20 litre 100 km başına tüketime sahip. Plug-in elektrikli otomobiller arasında en verimli otomobil Toyota olmuştur. En verimsizi ise Honda CR-V Hibrit dört çeker özelliğine sahip araçtır.

Hibrit Otomobil Tüketimi

Hibrit otomobillerden şarj edilebilenlerin tüketim değerlerini sizler için derledik.

Yine ilk sütun 100 km başına tüketilen fosil yakıtı temsil etmektedir. Mercedes E 300 Serisi en verimli hibrit otomobil olmuştur. En verimsiz hibrit otomobil ise Mitsubishi Outlander PHEV modelidir.

Elektrikli Otomobil Tüketimi

Elektrikli otomobil tüketim verilerini incelemek için artık enerji formatına geçmemiz gerekiyor. 100 km başına tüketilen litre yerine kWh tercih edilecek.

Liste incelendiğinde Kia e-SOUL 64 kWh modeli en verimli elektrikli otomobil kategorisinde birinci sıradadır. İkinci sırayı Mercedes EQC SUV alıyor ve üçüncü sırayı da Alman otomobil devinin en gözde araçlarından birisi Audi e-Tron alıyor. İlk sütun 100 km başına tüketilen kWh değeri olarak baz alınmıştır.