En Verimli Lityum Kükürt Batarya Hangisi ?

En Verimli Lityum Kükürt Batarya Hangisi ?

7 Şubat 2020 0 Yazar: emre ekici

Elektrikli otomobil pazarında birçok farklı kimyaya sahip batarya teknolojisi kullanılmaktadır. Özellikle son yıllara damgasını vuran Lityum Demir Fosfat (LiFePO4) bataryalar elektrikli otomobil sektöründe sıklıkla kullanılmaktadır.

Lityum madeninin artık tüm elektrikli otomobillere yetmeyecek kadar olması otomotiv sanayini ve pil üreticilerini farklı kimyaya sahip bataryalara yönlendirdi. İlk olarak Lityum Titanate batarya kullanılmaya başlandı.

Bu bataryalar hızlı şarj ve hızlı deşarj özelliği ile biliniyor. Ancak tek olumsuz durumu çok uzun menzillere sahip olmamasıdır. Dolayısıyla üreticiler şu anda lityum titanate pilleri ikincil planda yani hibrit batarya sistemi olarak kullanmaktadır.

Geleceğin teknolojisi olan Solid State bataryalar da henüz çalışma aşamasındadır. Bu bataryaların şu an uygulanabilirlik seviyesi yoktur. Ancak gelecek için önemli adımlar atılacağının farkındayız.

Lityum Demir Fosfat bataryadan sonra elektrikli otomobiller için en önemli batarya tipi olarak Lityum Sülfür görünmektedir. Bu bataryaların günümüzdeki enerji yoğunluğu 400 Wh / kg olarak bilinmektedir. Ancak Oxis Energy firması Lityum Sülfür üzerinde yeni çalışmalar başlattı. Bu çalışmalar sonucunda enerji yoğunluğu 500 Wh / kg hatta 600 Wh / kg değerine ulaşabilir.

Bu yoğunluk değeri Lityum Demir Fosfat’tan bir hayli yüksektir. Şirket yetkilileri bu bataryanın 471 Wh / kg’da başarıyla test edildiğini ve 12 ay içinde 500 Wh / kg‘a değerine ulaşabileceklerini belirttiler.

Firma tarafından geliştirilen bu bataryanın bazı avantajları mevcuttur. Bunları aşağıdaki gibi sıralayabiliriz.

Lityum Sülfür Bataryaların Avantajları

  • Hafif tasarım ile %20 oranında bir ağırlık azalmış ve hacimden de azalma meydana gelmiştir.
  • Daha yüksek kapasiteli batarya grupları oluşturmak için hızlıca bir araya gelebilme özelliği
  • Gelişmiş güvenlik seviyesi için karbon fiber kaplama yapılmış.
  • Etkili termal yönetim için birçok soğutma çözümüyle uyumlu
  • Kaliteyi korurken montaj süresini en aza indirecek şekilde tasarlanmıştır
  • Gelecekte 600 Wh / kg veya 800 Wh / kg verimlere çıkarılabilir.