En Yüksek Güç Yoğunluğuna Sahip Yakıt Hücresi Hangisi?

En Yüksek Güç Yoğunluğuna Sahip Yakıt Hücresi Hangisi?

7 Şubat 2021 0 Yazar: emre ekici

Karbonmonoksit salınımını azaltmak ve çevreyi daha doğru şekilde kullanmak için günümüzde artık elektrikli otomobiller ve yakıt hücresi ile çalışan araçlara ilgi daha da artmaya başladı. Bu kapsamda firmalar artık yakıt hücresi alanında çalışmalara hız verdi. Hyzon Motors firması da yakıt hücresi alanında çalışan firmalardan birisi konumunda.

Hyzon Motors, son olarak basına yansıttığı yakıt hücresi modeli ile mevcut yakıt hücrelerinin enerji yoğunluğunu iki katına çıkarabilen bir yakıt hücresi yığını tasarladı.

Hyzon Motors bu başarısını kanıtlamak için saygın bir üçüncü taraf şirketten bunu onaylamasını istedi ve bu görevin sorumlusu TÜV Rheinland olarak belirlendi. Hyzon Motors’a göre Alman sertifikasyon şirketi, yakıt hücresi yığınında 6 kW / l‘lik bir güç yoğunluğu ölçtü. Bilinen diğer yakıt hücresi yığınlarının çoğunda tepe güç yoğunluğu 3 kW / l‘dir. Başka bir deyişle Hyzon’un ürünü, diğer PEM (proton değişim membranı) yakıt hücreleriyle şu anda mevcut olan güç yoğunluğunu iki katına çıkaracaktır.

Hyzon, gelecek için de umutlu konuştu. Güvenlik endişesi duymadan 20 yıl içerisinde bu sistemin daha kullanışlı olacağını belirtti. Firma tarafından üretilen bu sıvı soğutmalı PEM yakıt hücresi yığınları, 370 kW’a (500 hp) kadar güç üretebilir ve bu araçların yük kapasitelerini artırarak ağırlıktan tasarruf etmelerini sağlar. Nikola Motors’un da iddia ettiği gibi maliyet ve boyut, yeni yakıt hücrelerini kullanmanın diğer faydaları olacaktır .

Şirket 2025 yılına kadar bu sisteme sahip toplamda 40.000 adet araç üretmeyi planlıyor. Araçlara entegre işlemi ise 2021’de Kuzey Amerika, Avrupa ve Asya’daki fabrikalarda gerçekleştirilecek.