Enerji Depolama Sistemleri Nedir ve Gelişimi Nasıl ?

Enerji Depolama Sistemleri Nedir ve Gelişimi Nasıl ?

4 Haziran 2020 0 Yazar: emre ekici

Enerji Depolama Sistemleri (ESS), Tesla ile birlikte dünya üzerinde yaygınlaşmaya başlayan bir enerji uygulamasıdır. Gerek güneş panellerinden gerekse rüzgar türbinlerinden elde edilen enerjinin depolanıp uygun şartlarda kullanıcılara iletilmesi olarak belirtilebilir.

Tesla, Enerji depolama sistemlerine ciddi bir şekilde yatırım yaptı. Son finansal raporlarına bakıldığında da bu yatırımları ve kazançları görebilirsiniz. Bu kapsamda Tesla dünya üzerinde toplamda 100.000 adet Powerwall adı verdiği enerji depolama sistemini kurmayı başardı. Bununla birlikte pv dergisinin belirttiği gibi güneş enerjisi tesisatı 2019’un ilk çeyreğine göre % 35 ve 2019’un son çeyreğine göre % 26 düştü. Enerji depolama tesisleri 2019 yılının 2.çeyreğinde toplamda 530 MWh üretim gerçekleştirdi ancak 2020 yılının ilk çeyreğinde bu oran %50 kadar düşüş gösterdi.

Bu strateji ile ilgili akıllara bir soru takıldı. Güneş enerjisi ve depolama sistemleri gelişmesi duruyor mu ?

Bunu aslında pandemi ile birlikte değerlendirmek gerekir. COVID-19 salgını ile birlikte enerjiye olan ihtiyaç azaldı. Birçok fabrika ve kamu kuruluşu çalışamaz hale geldi. Dolayısıyla talep-arz durumunda değişiklik meydana geldi. Pandemi olmasa idi enerjideki arz meselesi azalmayacaktı.

Tesla tarafından yapılan açıklamada pandemi sürecinde talepin azalması ile birlikte üretimde azaldı ve kar oranları düştü. Ancak pandemi sonrası talepte büyük artışlar bekleniyor ve 2019 yılına göre daha iyi bir duruma geleceği söyleniyor.

Bundan sonraki dönemde Tesla bizce enerji depolama sistemlerindeki kar oranlarını artıracak ve yeni ESS kurma çabaları hızlanacak. Zamanla bunu yaşayıp göreceğiz.