EPA İle WLTP Menzil Değerlerinin Karşılaştırması

EPA İle WLTP Menzil Değerlerinin Karşılaştırması

19 Mayıs 2020 0 Yazar: emre ekici

Elektrikli otomobiller ile ilgili menzil derecelendirme kuruluşu olarak birkaç firma öne çıkmış durumda. Bunlardan en önemlileri EPA, WLTP ve NEDC’dir. EPA, biraz daha gerçekçi bir yaklaşım sunarak menzil değerlerini gerçek hayata yakın tutar. Genellikle de başarılı olur. WLTP ve NEDC ise genellikle fabrika verilerini baz alır ve EPA‘dan daha yüksek menzillerin çıkmasını sağlar. Bu iki kuruluşunda tabiki doğru değerler verdiği söylenebilir. Peki EPA ile WLTP arasında ne gibi farklar mevcut ? Bu yazımızda ayrıntılı açıklamaya çalışacağız.

ABD EPA ve Avrupa WLTP serisi derecelendirmeleri, tüketicilerin beklenen ortalama gerçek dünya menzilinin anlamasına yardımcı olmak için tanıtıldı ancak piyasada daha fazla model ortaya çıktıkça karışıklıklar artmaya başladı.

Sorun sadece sonuçların kendileri değil (doğrulukları), aynı zamanda aralarındaki ilişkidir. WLTP ve EPA arasındaki oranın modeller arasında aşağı yukarı sabit olmasını bekleriz ancak bu oran sabit görünmüyor. 

En son yaşanan olayda ise ABD ile Avrupa WLTP derecelendirme seviyelerinin birbirleri ile farklılık gösterdiğini de gördük. Peki EPA ile WLTP kıyasını iki araç modeli üzerinde yapmaya çalışalım. Birisi Porsche diğeri de Tesla olsun.

ABD’de bulunan bataryalı otomobillerin WLTP / EPA serisi karşılaştırması – 25 Nisan 2020

İlk olarak, WLTP / EPA oranı için istatistikler:

  • Ortalama: 1.14
  • Medyan: 1.11 (modellerin yarısı daha yüksek, modellerin yarısı daha düşük sonuç verir)
  • Maks: 1.42
  • Min: 0.90

Aşağıdaki grafikte siyah çubuklardaki EPA menzilini (mil olarak) ve yeşil çubuk olarak WLTP menziini (mil olarak) göstermektedir. WLTP / EPA oranı sarı olarak sayısal bir değer olarak gösterilir. Modeller en yüksek ve en düşük WLTP / EPA oranına göre sıralanmıştır.

Grafiğe göre WLTP ile EPA oranları 1.1 ile 1.2 arasında değişmektedir. İkinci olarak yukarıda bahsettiğimiz WLTP oranı her zaman yüksek sonuçta vermiyor. Altta aslında WLTP milinden daha fazla EPA mili alan bazı Tesla modelleri görüyoruz.

Eğer Tablo Gerçek Verilere Uyarlanırsa ?

EPA ile WLTP oranlarını 1.1 veya 1.2 almak doğru sonuç vermeyebilir. Bazen WLTP’nin daha yüksek menzil verdiğini de gördük. Dolayısıyla bu verileri direkt almak doğru olmayacaktır. Belki WLTP derecelendirmeleri biraz fazla iyimser görünse de % 80-90‘ını gerçek dünya sonucu olarak alabiliriz.

Bunu bir örnekle açıklamak gerekirse MİNİ COOPER SE EPA’da 177 km menzil değerine ulaştı. WLTP menzilinde ise 231 km değerine sahip oldu. Ancak gerçek testler sonucunda 204 km değerine ulaştı. Aradaki fark ise 27 km olarak hesaplandı. Oran ise 1.13 olarak hesaplandı.

Dolayısıyla her iki test verisi de uygun sonuç ortaya çıkarmayabilir. Burada yapılacak yorum ise EPA biraz daha az menzil verebilir WLTP ise biraz daha iyimser olarak değer verebilir.

Kaynak: insideevs.com