Eski Elektrikli Otomobil Bataryalarının Otobüs Şarj İstasyonunda Kullanılması

Eski Elektrikli Otomobil Bataryalarının Otobüs Şarj İstasyonunda Kullanılması

7 Şubat 2020 0 Yazar: emre ekici

Elektrikli otomobil teknolojisinde en önemli sorunlardan birisi de ömrü biten bataryaların nasıl değerlendirileceğidir. Bu değerlendirme iki şekilde gerçekleşebilir. İlki bataryaların dönüşüme gönderilerek içindeki kıymetli metallerin yeniden alınması ve hayata kazandırılması ikincisi ise yeniden otomotiv sektörünün farklı alanlarında kullanılması. Bu makalemizde daha başka konuya değineceğiz ve ikinci hayatını yaşayan bataryaların otobüs şarj istasyonlarında kullanılmasını açıklayacağız.

Elektrikli otobüsler bilindiği üzere yüksek batarya kapasitesine sahiptir. 300 ile 500 kWs arasındaki batarya yüklerini şarj etmek çok zordur ve hızlı şarj seçenekleri kullanılır. Man Truck ve Bus şirketi elektrikli otobüslerini şarj etmek için ikinci el bataryalardan yararlanan bir firma konumuna geçti.

Firma sadece elektrikli otobüslerden değil binek otomobillerden gelen bataryaları da değerlendiriyor. Yukarıdaki resimde görünen bataryalar Volkswagen Passat‘tan gelen ömrünü tamamlanmış olan bataryalardır.

Bu bataryalar elektrikli otobüslerin şarjından sorumlu olacaktır. Kurulan şarj istasyonu toplamda 495 kWs değerine sahiptir. Kurulu gücü ise 600 kWs olarak hesaplanmıştır.

Kurulan bu tesiste toplamda 560 adet elektrikli otobüs işletilmekte ve bu otobüslerin hergün şarjı gerçekleştirilmektedir. Gecelik toplamda 10 MW‘lık bir güce ihtiyaç duyuluyor.

Bu yüksek gücü anlık olarak karşılamıyor ancak zamana yayarak karşılanabiliyor.

Bu bataryalar üzerinde de birçok araştırma yapılabiliyor. İkinci el bataryaların ömrünün ne kadar daha devam edebileceği veya nominal koşullarda kullanılır ise ömrünün ne kadar uzayacağı gibi çalışmalar da bu istasyonda yürütülmektedir.