Farmtrac 25G Elektrikli Traktör İnceleme

Farmtrac 25G Elektrikli Traktör İnceleme

24 Eylül 2020 0 Yazar: emre ekici

Elektrikli araç sektöründe sadece elektrikli otomobil üzerinde ARGE faaliyetleri devam edilmemektedir. Elektrikli otobüs, elektrikli kamyon ve elektrikli traktörler de geliştirilmeye devam etmektedir. Bu kapsamda Farmtrac 25G firması, kırsal bölgelere sıfır emisyon, sessizlik ve enerji verimliliği getiren Birleşik Krallık’ta ticari olarak satılan ilk tamamen elektrikli traktör olarak nam salmış durumda.

Yaklaşık 21 kWh batarya grubu ve dört tekerlekten çekiş ile temelde dizel eşdeğerinin yerini alarak 6-7 saat çalışabilir ve ardından bir gecede şarj edilmesi gerekir (hızlı şarj seçeneği yoktur).

Bu elektrikli traktörü Fully Charged ekibinden Robert Llewellyn test etti ve deneyimlerini bizlerle paylaştı. Yaptığı test sonucunda şu şekilde bir açıklamada bulundu. “Ülkede türünün ilk örneği olan bu 4×4 elektrikli traktör, daha büyük ve daha güçlü tarım makinelerini elektriklendirmeye yönelik mükemmel bir ilk adım. Çiftçilere karbon ayak izlerini azaltma baskıları ile rüzgar veya güneş enerjisi ile çalıştırılabilen bir traktör çiftlikte çok mantıklı. “

Farmtrac 25G’nin en büyük dezavantajı, dizel eşdeğerinden yaklaşık iki kat daha yüksek olan fiyatıdır. Ancak ilk bataryalı model olduğu için zamanla fiyat farkının azalacağını tahmin ediyoruz.