Ferrari Elektrikli Otomobil Üretecek Mi ?

Ferrari Elektrikli Otomobil Üretecek Mi ?

11 Şubat 2020 0 Yazar: emre ekici

Birçok firmanın elektrikli otomobil üretimine karar vermesinden sonra spor otomobil üreticileri için bu sürecin nasıl olacağını merak konusu haline geldi. Ferrari, Bugatti, Lamborghini ve Aston Martin gibi spor otomobil üreticileri elektrikli otomobil sektörüne geçecek mi bu makalemizde açıklamaya çalışacağız.

Yukarıda bahsettiğimiz firmaların aslında hibrit elektrikli otomobilleri mevcut. Ferrari geçtiğimiz yıllarda Laferrari ile 163 beygirlik elektrik motoru ve 800 beygirlik benzin motorunu aynı araçta kullandı.

Firma daha sonra Ferrari SF90 Stradale ile yeni bir hibrit araba üretmiş oldu. Tam elektrikli versiyonlara henüz geçmeyen firma kullanıcılar için hibrit teknolojisini kullanmaya özen gösteriyor. 2020 yılında kullanıcılara sunulacak olan bu araç 4.0 litre V8 turbo benzinli motora sahip ve bu araca üç elektrikli motor eşlik ediyor. Benzinli ünite 780 ps 800 nm tork güç sunarken 7.9 kws batarya kapasiteli elektrikli motor ise 220 ps güç sunuyor. Toplamda ise 1000 PS‘lik güç elde ediliyor.

Geçtiğimiz günlerde Ferrari tarafından alınan patent dikkatimizi çekti. Gelecek elektrikli otomobiller için alınmış olması muhtemel olan bu patent Ferrari’nin gelecek elektrikli otomobilleri için bize fikirler veriyor.

Patentin ayrıntıları incelendiğinde dört elektrik motorunun olduğu görülüyor. Her tekere ayrı ayrı güç uygulanacak. Ferrari patentinde aşağıdaki gibi bir ibare söz konusu.

“Her biri mekanik olarak diğer elektrikli makinelerden tamamen bağımsız olan ve doğrudan karşılık gelen bir tahrik tekerleğine bağlı bir şafta sahip olan dört tahrik tekerleği ve dört tersinir elektrikli makine içeren elektrikle çalışan bir yol aracı.”

Umarız Ferrari bu patent uygulamasını kısa zamanda hayata geçirir. Aşağıda sizlere Ferrari’nin patent görüntülerini sunuyoruz.

Ferrari’nin Elektrikli Otomobil Patentleri