Ferrari SUV Tarzı Elektrikli Otomobil Mi Üretecek ?

Ferrari SUV Tarzı Elektrikli Otomobil Mi Üretecek ?

24 Ocak 2021 0 Yazar: emre ekici

SUV segmentindeki kıyasıya mücadele devam ediyor. 2021 yılı için de SUV tipi elektrikli otomobil üretim faaliyetleri hız kazandı. Porsche, Lamborghini gibi firmaların yanı sıra Ferrari’nin de SUV tipi elektrikli otomobil üreteceği söylentileri artmaya başladı. CAR dergisinin yeni bir haberi, kod adı “F175” olan modelin 2022’nin başlarında piyasaya çıkacağını ve ardından bir değil iki SUV daha geleceğini iddia ediyor.

Bu iki projenin de isminin F244 ve F245 olacağı iddia edildi. Ayrıca 2022 yılında üretilecek olan aracın Purosangue isimli olacağı ve diğer 2 SUV ile aynı platforma sahip olacağı öğrenildi. Ferrari, ilk SUV’sinin hibrit bir güç aktarım mekanizması ile sunulacağını zaten doğruladı ancak sonraki araçların tamamen elektrikli olacağı söyleniyor. CAR dergisine göre platform 610 beygir gücünde birleşik bir çıkış için dört adede kadar elektrik motorunu barındırabilir.

Rapor, Purosangue hakkında bazı teknik bilgileri de içermektedir. En üst modelin 800 beygir gücünde bir V12 ile geldiğine inanılıyor. Bundan önce birleşik 700 hp ile birlikte bir hibrit 4.0 litrelik V8 yerleştirilecek ve lansmanda satışa sunulacak. Gerçek bir dört koltuklu olduğu ve ihtiyaç duyduğunuzda daha fazla yerden yükseklik için yüksekliği ayarlanabilir bir hava süspansiyonu kullanıldığı söyleniyor.

SUV ailesi artış gösterirken bazı otomobil üreticileri ise hala SUV üretmemekte kararlı durumda. Bunlardan birisi de Mclaren firması. Henüz SUV tipi araçları için bir güncelleme yapılmadı. Bugatti ve Koenigsegg ve ayrıca Pagani firmaları da ilerleyen yıllarda SUV üretimi yapacaklar.