Ford Mustang Mach-E Pil Kutusu, Modülleri ve Hücreleri

Ford Mustang Mach-E Pil Kutusu, Modülleri ve Hücreleri

28 Ağustos 2021 0 Yazar: emre ekici

Ford Mustang Mach-E, elektrikli otomobil sektörüne Tesla’nın ana rakibi olarak girdi ve bu anlamda büyük bir başarıya imza attı. Ön siparişlerinde tükenen araç daha sonra satış rekorlarına doğru koşmaya başladı. Ancak Tesla’nın ürettiği araçlar uzun yıllardır pazarda olduğu için satış rekorlarını henüz Ford firması ele geçiremedi. Peki Ford Mustang Mach-E’yi bu kadar iyi yapan nedir ? Batarya modülleri ve hücreleri, aracı en iyi yapan unsurlardan biri olarak görünüyor. Bu yazımızda Ford Mustang Mach-E’nin pil kutusuna bakacağız ve hücreleri inceleyeceğiz.

Mach-E için lityum iyon pil pil hücreleri, LG Chem’in LG Energy Solution tarafından üretiliyor ve şekil faktörü açısından Chevrolet Bolt EV’dekilere (ayrıca LGES’ten) benziyorlar. İkisi arasında akım toplayıcı plakalarda ve BMS elektroniğinde bazı farklılıklar vardır. Hücreler alüminyum plakalara (ısı transfer etmek için) ve ardından enjeksiyon kalıplı tutuculara konulmaktadır. Bunların bir yığını bir pil modülünde birleştirilir. Sandy Munro’ya göre minimum alüminyum kullanımı nedeniyle Volkswagen ID.4’ten daha verimli bir tasarım gibi görünüyor.

Genel olarak Mach-E paketi, Bolt EV’deki eski pakete kıyasla biraz daha iyileştirilmiş gibi görünüyor. Önceki bölümde Munro Live’dan Cory Steuben ve Ben Lindamood, bir hafta önce Tesla Model Y ile karşılaştırılan termal sistem bileşenlerini kontrol etti. Aşağıdaki videoda bu farkları veya benzerlikleri görebilirsinizç Ford Mach-E batarya dizaynı incelendiğinde gayet estetik bir modül yerleşimi ve kablolamanı da olduğunu fark edeceksiniz.