Ford ve Volkswagen Beraber Elektrikli Otomobil Üretecek

Ford ve Volkswagen Beraber Elektrikli Otomobil Üretecek

22 Temmuz 2020 0 Yazar: emre ekici

Volkswagen ve Ford firmaları tarafından yapılan bir açıklamaya istinade Temmuz ayı içerisinde beraber araç filolarını genişletmek için hem içten yanmalı araçlar bakımından hem de elektrikli otomobiller bakımından beraber üretim faaliyetine girdiler. Yeni anlaşmalar arasında orta ölçekli kamyonetler, ticari ve elektrikli araçlar ile otonom sürüş özelliğine sahip araçlar da mevcut durumda. İki firma arasındaki diğer anlaşmada birbirinden pay almamak üzerine. Yani sahiplenme konusu hiç konuşulmayacak.

Ford ve Volkswagen arasında yapılan anlaşmada aşağıdaki araçlar üretilecek

Araçlar: orta ölçekli kamyonet, küçük şehir van ve 1 tonluk yük vanı
Elektrikli otomobiller: Ford’un Avrupa’daki MEB tabanlı arabaları

Ford ve Volkswagen tarafından üretilecek olan elektrikli otomobiller MEB platformunu kullanacak. Ayrıca elektrikli otomobillerde maliyet azaltılması ve küresel satış hacminin artırılması konularına da yer verilecek. Ford ticari araçları için proje lideri Ford, Volkswagen ticari araçları için proje lideri Volkswagen olacak.

Anlaşma Volkswagen’in dayalı Avrupa pazarı için yeni bir tam-elektrikli binek Ford modeli içermektedir. Modüler Elektrik Sürücü (MEB) başlayarak 2023 yılına kadar elektrikli otomobil üretimi söz konusu olacak. Ford birkaç yıl içinde 600.000 adet MEB bazlı bataryalı otomobil satmayı planlıyor. Bu da yılda ortalama 100.000 adete yakın bir satış anlamına geliyor.

Umarız Ford ve Volkswagen firmaları bu birliktelikten iyi tasarımlı ve orta kesime hitap eden elektrikli otomobiller de üretirler.