FreeWire, İlk Batarya Entegreli Ultra Hızlı Şarj Cihazını Tanıttı

FreeWire, İlk Batarya Entegreli Ultra Hızlı Şarj Cihazını Tanıttı

19 Eylül 2020 0 Yazar: emre ekici

Şarj istasyonları için enerji kesilme durumu tabi ki gündemde. Enerjinin kesildiği yerleşim alanlarında elektrikli araç kullanıcıları ciddi sorun yaşayabilir. Bu soruna bir çözüm olarak FreeWire firması yeni şarj istasyonu prototipleri geliştirdi ve kullanıcılara sunmaya başladı.

Bu teknolojide entegre batarya da yer almaktadır. Yani enerji hatlarında kesinti meydana gelirse bataryalarınız, şarj cihazına entegre depolanan enerjiler ile doldurulacak.

BP Ventures ve ABB Technology Ventures tarafından desteklenen FreeWire Technologies, ilk (ve ABD’deki ilk) pille entegre ultra hızlı şarj cihazını kısa süre önce piyasaya sürdü. Kaliforniya Lodi’deki bir yakıt istasyonuna bu sistem kuruldu.

FreeWire Boost Şarj Cihazı, entegre 160 kWh bataryaya sahip 120 kW’lık çift kafalı (CCS / CHAdeMO) bir şarj cihazı olarak hizmet verecek ve yalnızca düşük güç girişiyle (20 kW tek fazlı gibi) esnek bir şekilde kurulması sağlandı.

Bu sistemin diğer özelliği de şarj esnasında yüksek güç gerektirecek zamanlarda bataryaların faaliyette olmasıdır. Bu da şebekeye ciddi oranda yük getirmeyecektir. Şarj işlemi tamamlandığında şarj istasyonu kendi boşalan bataryalarını düşük güçte şarj etmeye devam edecektir.

Yapılan açıklamaya göre bu şarj istasyonundan kurulmaya devam edilecek ve daha sağlıklı bir şarj işlemi olarak ta analiz edilmiştir. FreeWire, 2021 yılında daha fazla alana yayılmayı planlıyor.

İlginç bir gösteride FreeWire, 20 kW güç girişine sahip tam şarjlı Boost Şarj Cihazları (160 kWh pil), 216 kWh güç transfer ederek 12 elektrikli arabayı altı saatte şarj edebildiğini gösterdi.