Gaussin Yeni Nesil Kaykay Kamyon Platformu Geliştiriyor

Gaussin Yeni Nesil Kaykay Kamyon Platformu Geliştiriyor

10 Temmuz 2021 0 Yazar: emre ekici

Elektrikli otomobiller için platformun ne kadar önemli olduğunu daha önceki yazılarımızda açıklamıştık. Maliyet ve işçilik anlamında büyük fayda sağlayan platform teknolojisi birçok elektrikli otomobil üreticisi tarafından benimsendi. Yakın zamanda farklı platformların da üretileceği konusunda basına haberler sızmaya başladı. Gaussin firması da yeni nesil kaykay kamyon platformu geliştirme sürecini başlatmış durumda.

Gaussin kaykay, %100 pil-elektrik veya hidrojen yakıt hücresi olacak 8. sınıf traktör veya düz kamyonlar (18 tondan 44 tona kadar) için tasarlanmıştır. Projedeki kilit ortaklardan biri Magna gibi görünüyor. Kaykay, Magna tarafından geliştirilen ve piyasadaki diğer şasilerden 400 kg daha hafif olan ultra hafif şasinin yanı sıra hidrojen tankları, yakıt hücreleri, elektrik motorları, sürücüler de dahil olmak üzere yeni nesil karayolu kamyonlarını üretmek için temel bileşenleri ve sistemleri içeriyor.

Bataryalı araçların 400 km’ye kadar bir menzile ve 3 dakikalık pil değiştirme seçeneğine sahip olması beklenirken, FCV’lerde 20 dakikalık yakıt ikmali ile 800 km potansiyele sahip. Çoklu konfigürasyonlar olacağından (Traktör ve Sert 4×2, Kamyon ve Sert 6×2 / 6×4) Gaussin, birçok uygulama için araçlar sunabilmelidir.

Küresel karayolu kamyonu oyuncuları, kendi kabinlerini, yazılımlarını ve ekipman konfigürasyonlarını entegre etmek için bu platformlara 2021 gibi erken bir tarihte erişebilecek ve kaykay, yarı römork, kutu, taşıma gibi çeşitli uygulamalar için temel kamyon teknolojisi haline gelecek. Gaussin ve Microvast, 2021’in ortalarında ilk prototipleri oluşturmaya başlamayı planlıyor.Microvast ile (2006’da Teksas’ta kuruldu ve bazı bağlantıları Çin’de) önümüzdeki beş yıl için 1,5 GWh ve 2031’e kadar 29 GWh’ye kadar olan anlaşma basına duyuruldu. 400 kWh pil takımlarını varsayarsak, 1.5 GWh 3.750 araca eşdeğer olacaktır ki bu kulağa iddialı geliyor. Gaussin ve Microvast, araç performansını test etmek için 2021’in ortalarında hem tam elektrikli hem de hidrojen versiyonunda ilk prototipleri oluşturmaya başlamayı planlıyor. Microvast, Gaussin’e ilk olarak kullanıma hazır MV-C pil paketini tedarik edecek ve ardından bir yükseltme imkanı sunacak. 180 Wh/kg’dan fazla enerji yoğunluğuna sahip MV-I pil takımı aracılığıyla istenilen menzil değeri sağlanacak.

Gaussin yeni nesil kaykay kamyon platformu özellikleri