Gigafactory Nedir?

Gigafactory Nedir?

31 Ocak 2021 0 Yazar: emre ekici

Gigafactory deyince akla tabi ki Tesla gelir. 2004 yılında Tesla Motors adı altında kurulan bu elektrikli otomobil devi kısa süre içerisinde milyonlarca araç satış rakamına ulaştı. Sadece Amerika’da değil dünyanın dört bir yanında araç satışlarına hız verdi. En büyük pazarı ise Çin’de oldu.

Tesla tarafından batarya üretilmek için kurulan fabrikaya Gigafactory deniyor. Ancak daha sonra sadece batarya değil elektrikli otomobiller için de bu fabrikalar bir üretim merkezi haline geldi. Son kurulan Gigafactory’lerde ise elektrikli otomobillerin parçaları üretilmeye başladı.

Giga fabrikası adı ikiye ayrılabilir. Fabrikayı anlıyorsunuz, o halde hadi Giga’yı ele alalım. Giga kelimesi milyarlarca doları temsil eden bir ölçü birimidir. Bu durumda Watt kelimesini uygulayabilirsiniz. Daha sonra, bir milyon watt’a eşit bir Gigawatt güç ve Giga watt-saatlik enerji depolamasından bahsediyoruz. Ancak Giga, dev anlamına gelen Yunanca gigas kelimesinden de gelir. 

Tesla, bu kelimeyi kullanarak pazarlama dehasını ortaya çıkardı ve şu anda Elon Musk dünyanın en zengin insanı oldu. Bu zenginliğin arkasındaki sırlar bu şekilde aydınlanmaya başlıyor. Gigafactory kurulumu ilk olarak 2013 yılında başladı ve yukarıda bahsettiğimiz gibi sadece lityum pil üretmek için kuruldu.

Orijinal Tesla Gigafactory Nevada’da inşa edildi. Tesla’nın elektrikli araçları için pil ürettiği yer. Ayrıca kullanılmayan malzemeleri sürecin başlangıcına geri dönüştürdükleri yer oldu.

Kendi Giga fabrikalarına sahip olacaklarını söyleyen başka otomobil üreticileri de var, örneğin Peugeot ve Citroen gibi psa grubu da Avrupa’da iki Giga fabrikası için planlarını açıkladı, Fransa’da bir tane olacak. Almanya’da bir tane olacak ve bu iki Giga fabrikası birleştirildiğinde, tam kapasite ile çalışırken her yıl 48 gigawatt-saat pil üretecek.

Ve diğer şirketler Gigafactory ifadesini tamamen benimsememiş olsalar da kesinlikle onları inşa ediyorlar. Avrupa’nın en büyüğü yılda 32 gigawatt’lık elektrikli otomobil pilleri üretecek ve Northvolts tarafından üretilecek. Eski Tesla yöneticisi tarafından kurulan İsveçli bir pil firması.

Giga fabrikaları sadece otomobillerimiz için pil yapmakla kalmıyor aynı zamanda yenilenebilir enerji geleceğimizin de kalbinde yer alıyorlar çünkü tedarik olmadığında kullanmak için yenilenebilir enerjiyi depolamak istiyorsak, o enerjiyi bir yerde depolamamız gerekiyor. Birçok insan pillerin mükemmel çözüm olduğunu söylüyor.

Bazı analistler, on yılın sonunda yalnızca Avrupa’da birçok farklı şirket tarafından işletilen ve yıllık 446 Giga watt-saat üretim kapasitesine sahip 16 Giga fabrikası olacağını tahmin ediyor. Bu, Avrupa’yı Çin’den sonra ikinci sıraya koyacaktır.

LG Chem gibi şirketler halihazırda Polonya’da bir Giga fabrikası işletiyor ve SK Innovation, Macaristan’da bir Giga fabrikası işletiyor. Almanya, 200 gigawatt saatlik kapasite ile Giga fabrikalarının merkezi olmayı planlıyor.

Ancak Giga fabrikalarının gerçek hikayesi Çin’dir. Dünyanın dört bir yanındaki çok büyük pil fabrikaları burada yer alıyor. Bir Giga fabrikası olduğunu söyleyebileceğimiz kadar büyük 142 tane var, bunların 109’u Çin’de, dünyadaki Giga fabrikalarının % 70’i Çin merkezli.

Tesla’da son Gigafactory macerasını Çin’de yaşadı ve Tesla Model 3 satmak için burayı kullanmaya başladı. Şimdi sırada Almanya var. Görünen o ki Elon Musk, dünyanın dört bir yanına Gigafactory inşaatı yapacak.