Hangi Firmalar Prizmatik Tip Batarya Üretiyor

Hangi Firmalar Prizmatik Tip Batarya Üretiyor

22 Şubat 2020 0 Yazar: emre ekici

Elektrikli otomobil sektörünün genişlemesi ile birlikte kullanılan akülerin de çeşitliliği artmaya başladı. İlk olarak 2004 yılında hayatımıza giren silindirik bataryalar yerini prizmatik ve farklı tip bataryalara bırakmaya başladı. Aslında binek otomobiller için silindirik tip batarya daha kullanışlı. Örnek olarak Tesla firması 18650 adı verilen lityum demir fosfat silindirik tip akülerini elektrikli otomobillerinde kullanmaya devam ediyor.

Silindirik tip bataryalar genel olarak düşük akım kapasitesine sahip olarak sunuluyor. Bu bataryalardan binlerce adet kullanılarak bir elektrikli otomobilin menzili ortaya çıkarılıyor.

Toyota ve Panasonic silindirik tip bataryalar yerine prizmatik tip batarya üretme yolunda bir anlaşmaya vardı. Prime Planet Energy & Solutions , Inc. adı verilen yeni şirkette bu tip bataryalar üretilecek. Bu şirketin resmi olarak % 51 hissesi Toyota’ya % 49 hissesi ise Panasonic firmasına ait olacak.

Prime Planet Energy & Solutions, yalnızca Toyota’nın kullanımı için değil, diğer üreticiler için de otomotiv pilleri (geleneksel lityum iyonun yanı sıra yeni kimyalar) geliştirecek, üretecek ve satacaktır. Kapasite ve dayanıklılık açısından son derece emin konuşan firma yetkilileri diğer araç üreticileri için kapılarını sonuna kadar açtı.

Prizmatik pillerin yerleşim bakımından bazı avantajları mevcut. Silindirik tip bataryalar yuvarlak hatlara sahip olduğu için batarya paketlemesi anlamında hacimsel boşluklar yer alacaktır ancak prizmatik bataryalarda köşeli bir yapıya sahip olunduğundan daha uygun paketleme yönetimi tercih edilecek. Bu sayede araç altına yerleştirilen bataryaların sayısı daha da artacak ve hacim daha da azaltılmış olacak.