Volkswagen XL1 Nadir Üretim Bir Elektrikli Otomobil Olacak

Hibrit Otomobil emre ekici

Volkswagen firması nadir bulunan bir hibrit elektrikli otomobil tasarlamak için kolları sıvadı. XL1 adı verilen bu araç süper hızlı bir otomobil olmayacak ancak sadece 200 adet üretilecek. Hızlı sürüşten çok konforlu ve fütüristik tasarıma sahip olması muhtemel.

VW XL1 ilk bakışta bu heyecan verici görünmeyebilir ancak kaput altındaki mühendisliği ile birlikte aklınızı başınızdan alabilir. VW XL1, ağırlık tasarrufuna verilen takıntılı dikkat sayesinde şimdiye kadar yapılmış en aerodinamik otomobil ve en hafiflerinden biri. XL1, karbon şasiyi ve gövde panellerini oluşturmak, iç mekanı süslemek için kullanılan yoğun karbon fiber kullanımıyla üretilmiştir.

Aracın güç aktarma organı hem içten yanmalı motor ile hem de elektrik motoru ile sağlanıyor. 7 ileri çift kavramalı (DSG) şanzıman ve 2 silindirli turbo dizel motora sahiptir. Toplam güç çıkışı, birleşik 0.8 litrelik dizel motor ve elektrik motorundan yalnızca 68 beygir gücü (51 kW) ve 140 Nm tork olarak belirlenmiştir. Sınırlı üretilecek olan Volkswagen XL1’in ne zaman pazara sunulacağına dair bilgi bulunmuyor.

Sosyal Ağlarda Paylaş

{emre ekici}

Emre Ekici, 2013-2019 yılları arasında Bozankaya Otomotiv A.Ş ile birlikte Türkiye'deki elektrikli otobüs üretiminde çalışmış, Satış Sonrası Hizmetler Bölge Müdürü olarak görev almıştır. 2020 yılı itibari ile İnönü Üniversitesi'nde Elektrikli Araç Teknolojileri bölümünde Öğretim Görevlisi olarak çalışmaya başlamıştır. Tüm dünyadan elektrikli araç haberlerini bilgilendirmek için sunmaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir