Hidrometalurji Teknolojisi ile Bataryanın Yüzde 95’i Geri Dönüştürülebilecek

Hidrometalurji Teknolojisi ile Bataryanın Yüzde 95’i Geri Dönüştürülebilecek

1 Mayıs 2021 0 Yazar: emre ekici

Elektrikli otomobillerde kullanılan bataryalar içerisinde hiç şüphesiz değerli birçok madde mevcut. Bu maddelerin batarya ömrünü tamamladığında bir şekilde geri alınması gerekmektedir. Bu konuda dünyadaki çalışmalar henüz yeni başladı ve şu an mevcut olan dünyadaki tüm araçların batarya ömürleri tamamlanmaya başladığında devasa bir batarya elimizde olacak. Bunların doğaya bırakılması son derece tehlikeli olmakla birlikte içerisinde bulunan lityum metali de dünyada tükenmeye başladı. Dolayısıyla bu metallerin yeniden elde edilmesi ve üretim sürecine dahil edilmesi gerekir.

Volkswagen firması, batarya günü kapsamında bu maddelerin yeniden dönüştürülebileceğini öne sürdü ve bu kapsamda %95 oranında bir başarı yakalanabileceğini söyledi. Bu başarıyı hidrometalurji teknolojisi ile yakalayacaklarını bildirdiler. Thomas Schmall’a göre kalan yüzde 5, geri dönüştürülemeyen pil ayırıcıları ifade ediyor. Şirket, hammaddeleri tekrar çalışan pillere geri döndürmek için gereken tüm adımları içeren bir video sundu. Bu videoda ulaşım ve temiz çevre konularına da değinildi.

Bir batarya hücresinde hangi maddelerden ne kadar mevcut ?

Örnek olarak 400 kilogramlık bir batarya paketini ele alalım. Bu pakette 126 kg alüminyum, 71 kg grafit, 41 kg nikel, 37 kg elektrolit, 22 kg bakır, 21 kg plastik ve 82 kg başka hammadde bulunmaktadır. Tüm bunların ekonomik olarak uygulanabilir bir şekilde geri kazanılması, daha az çevresel etkiye neden olmanın yanı sıra, bu mineraller için madencilikten daha ucuz olabilir. Burada dönüşümü yapılamayacak olanlar belki de diğer maddeler ve plastik maddelerdir. Diğer tüm maddelerin dönüşümü gerçekleştirilebilir.

İlk Volkswagen geri dönüşüm fabrikası Salzgitter olacak, tesadüfen Volkswagen’in Avrupa’daki ilk 40 GWh gigafactories’inden biri ve İsveç, Skellefteå’daki Northvolt ile sahip olacağı fabrika değil. Ocak ayından beri zaten çalışmalar devam ediyor ve bu da diğer şirketlerin pil paketlerini geri dönüştürdüğü anlamına geliyor.

Hidrometalurji teknolojisi nedir ve nasıl çalışır ?

Prosedüre başlamak için pil takımlarının derin bir şekilde boşaltılması gerekir. Muhafazalar ve ekler çıkarıldıktan sonra, modüller granüller halinde parçalanır. Sıvı elektrolit dışarı pompalanır, bu da yalnızca granülleri geri dönüşüm odalarında bırakır.

Bu granüller kuruduktan sonra hidrometalurji teknolojisi büyüsünü gösterir. Metalleri ayırmak için sulu çözeltiler kullanmaktan oluşur. Videoda, manyetik bileşenleri ayırmak için bir sıvıya batırılmış lityum, nikel, manganez, kobalt ve grafit içeren “kara toz” adlı bir şey gösteriliyor.

Manyetik olmayan metaller sentetik partiküllerden ayrılır, bu da çıkarılan hammaddelerin daha çok yeni kullanım için uygun hale getirildiği veya diğer geri dönüşüm süreçlerini takip ettiği son geri dönüşüm aşamasına götürülür.

Volkswagen, geri dönüşümün sonunda maliyetleri düşürmeye, daha az karbondioksit yaymaya ve doğal kaynakları korumaya yardımcı olacağına inanıyor. Müşteriler bundan her durumda ve bir bütün olarak toplumda faydalanacaktır.