Hyperion XP-1 Hidrojenli Süper Elektrikli Otomobil

Hyperion XP-1 Hidrojenli Süper Elektrikli Otomobil

23 Şubat 2021 0 Yazar: emre ekici

Sıfır emisyonlu otomobil sektörü 2021 yılında hız kesmeden gelişmeye devam ediyor. Binek otomobillerden süper otomobillere kadar artık elektrikli otomobil çağı başlamış oldu. CES 2021 fuarında da en yeni ve süper hızlı elektrikli otomobiller tanıtılmaya başladı bile.

Las Vegas’ta ziyaretçilerin en çok ilgisini çeken otomobil hiç şüphesiz Hyperion firmasının ürettiği XP-1 modeli oldu. Hyperion XP-1, yakıt hücreli motorundan gerçek bir süper otomobil performansı vaat ediyor – şirket, 356 km / s üzerinde bir azami hız ile 2,2 saniyelik bir sürede saatte 100 km/s hıza ulaşacağını iddia ediyor. Bu yüzden kesinlikle bir Toyota Mirai değil. Hidrojen yakıt hücreleri, üç vitesli bir şanzıman aracılığıyla dört tekerleğin tamamına giden elektrik gücü üretiyor ve şirket teorik olarak 1.635 kilometre menzil olduğunu iddia ediyor.

2021 yılında XP-1 modeli kullanıcılara sunulacak. Hyperion, hidrojen yakıt ikmal istasyonlarının mevcut kıtlığına bir çözüm bulduğunu vaat ediyor. Aynı şekilde ne kadara mal olacağı da henüz sunulmadı.

Las Vegas’ta kullanıcılara sunulan bu otomobil umarım sınırlı sayıda üretilmez ve tüm kullanıcılar hidrojen yakıtlı araçların yaygınlaşmasında önemli rol oynar.