Hyundai Electric-Global Modular Platform’u (E-GMP) Tanıttı

Hyundai Electric-Global Modular Platform’u (E-GMP) Tanıttı

7 Ocak 2021 0 Yazar: emre ekici

Elektrikli araç platformlarının hem maliyeti azalttığını hem de üretim kalitesini artırdığından bahsetmiştik. Birçok firma ortak bir platform üzerinden araç üretme faaliyetlerini gerçekleştirmektedir. Bu üretim maliyeti çok aşağılara çekmekte hem de yedek parça çeşitliliğini azaltmaktadır. Bu firmalardan biri de Hyundai. Hyundai Electric, yeni platformu olan Global Modular Platform’un tanıtımını gerçekleştirdi.

2021’den başlayarak yeni nesil modellerde kullanılacak. 2025 yılına kadar şirket, 11’i özel olmak üzere 23 tamamen elektrikli otomobil piyasaya sürmeyi planlıyor. Toplam satışlar daha sonra 1 milyona ulaşacak. Sunum çok umut verici ve rekabetçi olabileceğinden ayrıntılara geçelim.

Her şeyden önce E-GMP, sedanlardan CUV’lere ve SUV’lara kadar çeşitli otomobil türlerini idare etmek için çok esnek olacak. Ayrıca hem ana modellerde hem de yüksek performanslı araçlarda kullanılacaktır.

E-GMP platformun en önemli özelliği “mükemmel sürüş dinamikleri ve olağanüstü verimlilik”  açısından üstün olması ve daha uzun menzile sahip araçlar için olanak sağlaması. Aşağıda platformun ayrıntılı özellikleri mevcut.

E-GMP Platformu Teknik Özellikleri

  • WLTP döngüsü altında tek bir şarjla 500 km’nin üzerinde maksimum menzil
  • 3,5 saniyeden daha kısa sürede 0-100 km / sa hızlanma
  • 260 km / saate varan azami hız
  • 350 kW’ta (800 V) 18 dakikada % 80 yeniden şarj mümkün olacak.