Hyundai Tarafından E-pit Hızlı Şarj İstasyonu Tanıtıldı

Hyundai Tarafından E-pit Hızlı Şarj İstasyonu Tanıtıldı

10 Mayıs 2021 0 Yazar: emre ekici

Hızlı şarj istasyonu alanında çalışan firmalar çoğaldıkça pazar payı da artış göstermeye başladı. Birçok otomobil üreticisi bu pastadan bir pay alma yarışına girdi. Bu firmalardan biri de Hyundai oldu. Hyundai Motor Grup, geçtiğimiz günlerde Güney Kore’de E-pit ultra hızlı şarj ağının kurulumuyla yeni dalga tamamen elektrikli otomobillerin piyasaya sürülmesini destekleyeceğini duyurdu. Bu sayede her araç E-pit şarj istasyonunda şarj olabilecek.

Firmanın yapmış olduğu plana göre bataryaları 18 dakika kadar kısa bir sürede % 80 doluluk oranına kadar şarj edebilecek ve sadece 5 dakika şarjla 100 km menzil sağlayabilecek 800V hızlı şarj cihazları kurmaktır. Asıl amaç ise Hyundai Ioniq 5 ve Kia EV6 modelleri için uzun menzilli sürüşlere destek olmaktır.

Kaç adet hızlı şarj istasyonu kurulacak

Hyundai tarafından yapılan açıklamaya istinaden 20 şarj istasyonu içerisinde toplamda 120 şarj cihazı kurulacak.

  • Otoyol dinlenme duraklarında toplam 72 durak bulunan 12 istasyon (Nisan ortası civarında)
  • Şehir merkezlerinde toplam 48 durak bulunan 8 istasyon (bu yılın sonunda)
  • Bu plana sadık kalındığı taktirde Hyundai firması sektör içerisinde çok ileri bir noktaya gelebilir. Tabi ki sadece bu kadar ile sınırlı olmayacaktır. Firma yıllar geçtikçe yeni şarj istasyonu eklemesi de yapacaktır.

    Şarj istasyonları hakkında bir diğer haber ise her kullanıcının istediği bir özellik oldu. Şarj cihazlarının Tak ve Şarj özelliğini (otomatik kimlik doğrulama, şarj etme ve ödeme) sunacak olmasıdır. Hyundai, Kia ve Genesis markaları Hyundai Motor Grup bünyesinde olduğu için oldukça sorunsuz çalışacağını tahmin ediyoruz. Şarj ağı, CCS Combo 1 DC hızlı şarj standardıyla uyumlu tüm elektrikli otomobiller ile uyumlu olacaktır.

    Hyundai Motor Group, istasyonları normalde gördüğümüzden biraz daha kaliteli yapmaya karar verdi ve maliyet açısından da biraz yüksek olacak. Ancak alınan hizmetten memnun kalındığı taktirde yeniden bu istasyonların ziyaret edileceğinin de firma bilincinde. Hyundai Motor Group Güney Kore’nin en büyük oyuncusu olduğu için şirketin kendi ultra hızlı şarj istasyonu ağını kurması garip değil. Bunu başka kimse yapmayacak. Tesla’nın halihazırda kendi Süperşarj ağı var ancak farklı üreticilerin CCS1 arabaları için mevcut değil. Hyundai Motor Grup ağı genişlettiğinde, pazarda daha küçük paya sahip diğer üreticiler muhtemelen E-pit’e katılacaklar.