İkinci El Elektrikli Otomobil Bataryaları Nerelerde Kullanılır ?

İkinci El Elektrikli Otomobil Bataryaları Nerelerde Kullanılır ?

28 Ocak 2020 0 Yazar: emre ekici

Elektrikli otomobil sektörü hızla büyürken akıllarda bazı sorular beliriyor. Doğal olarak elektrikli otomobillerde kullanılan bataryaların gelecekte ne olacağı konusu önemli bir soru. Bu yazımızda ikinci el bataryaların nasıl değerlendirildiğinden bahsedeceğiz.

İlk olarak firmalar bu bataryalar ile ilgili uzun dönemli garanti veriyor. 5 yıldan 10 yıla kadar firmadan firmaya değişen garantiler söz konusu. Tesla 5 yıl veya 100.000 km garanti verirken BMW son alınan haberlere göre 160.000 km veya 8 yıl olarak garantisini revize etti.

Peki bu 8 yıldan sonra bataryalar ne olacak. İki farklı şekilde bu bataryalar değerlendirilebilir.

1- Geri Dönüşüm

Bataryalar ile ilgili dönüşüm tesisleri ve fabrikaları kurularak içerisindeki kıymetli malzemeler geri alınır. Örnek olarak lityum kıymetli bir metaldir. Elektrikli otomobil pazarında en çok kullanılan batarya tipinin lityum demir fosfat olması lityum metalini önemli bir konuma yerleştirir.

Lityum temelli bataryalar için lityumun geri dönüşümü önem arz eder ve bu şekilde ikinci el bataryalar değerlendirilebilir. Elektrikli otomobil sahibinden belirli bir ücret karşılığında alınacak olan bu bataryaların yerine sıfır bataryalar tedarik edilir ve kullanıcının yeni bir 8 yıl daha batarya kullanması sağlanır.

2- Farklı Elektrikli Araçlarda Değerlendirilmesi

Elektrikli otomobil bataryaları, ömrünü tamamladığında gemi veya ağır hizmet tipi araçlarda yeniden değerlendirilebilir. Bu konuda dünyada birçok örnek mevcut. İlk olarak ağır hizmet tipi araçların yüksek batarya kapasitesine ihtiyacı olduğunu tahmin edebiliriz. Çöp kamyonları veya hafriyat kamyonları için bu bataryalar yüksek kapasitede yerleştirilir.

Dünyada buna örnek BYD firmasının yaptığı elektrikli çöp kamyonlarıdır. Tamamen elektrikli ve tamamen ikinci el bataryalardan oluşan bu kamyonlar ülke içerisinde çöp temizlik hizmetini sıfır emisyonlu olarak yapmaktadır. Bu sayede ülkeye katkısı da artmaktadır.

Renault tarafından oluşturulan yolcu gemisi de farklı bir örnek niteliğindedir. Renault elektrikli otomobillerinden alınan ikinci el bataryalar bu gemi üzerinde değerlendirilmiş ve hizmete sunulmuştur.

Black Swan adı verilen bu yolcu gemisinde 2 ile 8 kişi arasında yolcu taşınabiliyor. 2024 yılına kadar deniz filosuna katılacak olan bu elektrikli gemi ikinci el bataryaların değerlendirilebileceği en güzel ulaşım araçlarından biri oldu.

Dört adet pil grubu kullanılan ve 20 kW gücünde olan elektrikli gemi, 2 veya 3 saat içerisinde tam şarj olabilecek.