Infinitum Electric, PCB Motoru Elektrikli Sektör İçin Tanıttı

Infinitum Electric, PCB Motoru Elektrikli Sektör İçin Tanıttı

5 Ocak 2021 0 Yazar: emre ekici

Infinitum hakkında daha önce ayrıntılı bilgiye sahip olmayabilirsiniz. Firma, elektronik kartlar üzerinde uzmanlaşmış olan bir yapıya sahip. Gerek ARGE faaliyetleri gerekse pazar faaliyetleri olsun iyi seviyedeler. Şirketin kurucusu Ben Schuler, geniş bir vizyona sahip ve artık bu çalışmalarını elektrikli araç sektöründe de kullanmak istiyor. Firma, şu anda IEm olarak adlandırılan bu PCB motoru, elektrikli otomobillere uygulamak istedi ve kısa süre içerisinde ABD’li bir üretici ile anlaştı.

Peki PCB motor nedir veya IEm motor nedir ? Daha kesin olmak gerekirse, bu tedarikçinin yapacağı şey, bu devrim niteliğindeki motorun performansını “yağ soğutma tekniklerini kullanarak” doğrulamaktır. IEm’in mevcut sürümleri hava soğutmalıdır. Bundan sonra Infinitum Electric, “hibrit yardımcı güç aktarma organları için özel olarak tasarlanmış bir motor” üretecek.

Yani işin özü şudur. Bir elektrik motorunun verimini artırmak için çeşitli yağ soğutma teknikleri kullanılarak oluşturulan yeni tasarım motora IEm motor deniyor. Bu çalışma motor performansını da önemli derecede etkileyecek. Firma tarafından aşağıdaki şekilde bir açıklama yapıldı;

“Bu özel proje, PCB statorunun yağ soğutma teknikleriyle nasıl tepki verdiğini görmek için bir fizibilite çalışmasıdır. Pasif hava soğutmalı mevcut motorumuz zaten 3 ila 5 kW / kg aralığında bir güç yoğunluğuna sahiptir. Geleneksel yüksek güçlü elektrikli araç motorunun sahip olduğu gibi aktif soğutma yöntemleri eklendiğinde, güç yoğunluğu 12 kW / kg’a kadar artabilir. “

Bu Tasarım ile Bir Elektrik Motoruna Neler Kazandırılacak ?

  • Bakır ve demirden tasarruf etmenin yanı sıra, IEm statoru, aynı güç özelliklerine sahip normal bir elektrik motorundakinden yaklaşık yüzde 90 daha hafif olarak tasarlanacak. 
  • Ayrıca yüzde 15 daha ucuz. Diğer bir avantajı aynı zamanda şanzıman ömrünü uzatmaya yardımcı olan dişli torkuna da sahip değil bu nedenle demir çekirdekli bir motordan 15 dB daha sessizdir ve halihazırda 95 verime sahip olan normal bir elektrik motorundan en az yüzde 2 daha verimlidir.
  • Son olarak üretim için bir elektrikli motor hangi şartlarda üretiliyor ise bu elektrik motoru da o şartlarda üretilebilir. Ekstra bir üretim alanına ihtiyaç duymuyor.