İngiltere 2040 Yılına Kadar 30 Milyon Elektrikli Otomobil İçin Şebeke Planlaması Yaptı

İngiltere 2040 Yılına Kadar 30 Milyon Elektrikli Otomobil İçin Şebeke Planlaması Yaptı

8 Eylül 2020 0 Yazar: emre ekici

Elektrikli otomobillerin satış rekorları kırması ile birlikte ülkelerde yer alan araç sayıları artmaya başladı. Bu artış ile birlikte şebeke alt yapılarında da ciddi revizyonların yapılmasının gerekli olduğu anlaşıldı. Bu yüzden birçok ülke ilk olarak şebeke altyapısına önem vermeye başladı.

Automotive News Europe’a göre geleneksel içten yanmalı motorlu araçların satışını aşamalı olarak durdurmayı amaçlayan hükümet politikaları, elektrikli araç satışlarının 30 milyona kadar artmasına neden olacak.

Bu rapor, National Grid operatörü tarafından modellenen dört senaryodan üçünü gösteriyor. Elektrik üretim emisyonlarının bundan 13 yıl sonra negatif olacağını ve emisyon giderme teknolojisi olmadan yakılan doğal gaz seviyelerinin 2038 yılına kadar yarı yarıya azalacağını söylüyorlar.

2035 yılına kadar yoldaki tüm arabaların yüzde 80’inin bataryalı olması bekleniyor. Şu anda günümüzde kullanılan elektrikli otomobillerin oranı ise %3 civarında.

Bu tahminler düzgün olarak yapılması gerekir çünkü düzgün yapılmayan bir tahmin şebekede ciddi sorunlar oluşturacaktır. Bu elektrik kesintisi veya bir kısım elektrik dağıtımı şeklindeki sonuçları doğuracaktır.

National Grid Elektrik Sistemi Operatörü Strateji Başkanı Mark Herring konu hakkında şunları söyledi; “Kurulu açık deniz rüzgar kapasitesindeki önemli artış dahil olmak üzere yenilenebilir enerji üretiminde büyüme görüyoruz” dedi. “Yerli elektrikli araçlarda yaygın bir alım var ve hidrojen ve karbon yakalama teknolojilerine de büyüme ve yatırım var.”

İngiltere’de şu andaki öngörülere göre 2040 yılına kadar 17 milyon elektrikli otomobil satışı yapılacak. Yani 30 milyon araçlık alt yapı yatırımı ve düzenlemesi şu anda yeterli olacak bir plan.