İngiltere 2035 Yılında İçten Yanmalı Motorları Yasaklıyor

İngiltere 2035 Yılında İçten Yanmalı Motorları Yasaklıyor

8 Şubat 2020 0 Yazar: emre ekici

Dünya çapında içten yanmalı motorlu araçların yasaklanma faaliyetleri kaldığı yerden devam ediyor. İsveç gibi birçok ülkenin 2025 ve 2030 yıllarını hedef alması bu yasakların diğer ülkeler içinde uygulanacağının bir kanıtı idi. İngiltere’de bu ülkeler arasına katıldı ancak arada bir fark var.

İsveç gibi ülkeler 2025 yılında sonra ülkeye içten yanmalı araç girişini yasakladı ancak ülke içinde satılmış olanların kullanımına izin verecek. İngiltere ise hibrit araçlar da dahil olmak üzere tüm içten yanmalı özelliği sağlayan otomobilleri 2035 yılında yasaklama kararı aldı.

İngiltere aslında bu kanunu 2040 yılı için planlamıştı ancak hükümet değişti ve yeni bakanlık bu süreyi 2035 yılına indirdi. Daha önceki yasak tıpkı İsveç ve diğer ülkeler gibiydi ancak yeni hükümet ile birlikte daha katı önlemler alınma kararı verildi.

İngiltere hükumeti 2050 yılına kadar sıfır emisyonlu ulaşımı hedeflemektedir. Bu karara en çok tepki gösteren taraf Motor Üreticileri ve Tüccarları Derneği oldu. Hatta bu kararın geçersiz olduğunu bile dile getirdiler.

Kuruluş 2040 hedefinin son derece zorlayıcı ve erken alınan bir karar olduğunu öne sürdü. Ayrıca henüz sahip olunmayan bir teknoloji için keyfi yasaklamalar başlığı altında tepkilerini dile getirdiler.

Umarız büyük bir problem olmadan bu yasaklar devam eder ve sıfır emisyonlu bir ulaşım hayatımızda yer alır.