Katı Hal Pilleri Toyota Aptera İle Geliyor

Katı Hal Pilleri Toyota Aptera İle Geliyor

14 Şubat 2021 0 Yazar: emre ekici

Elektrikli otomobiller için gelecek vaat eden katı hal pilleri üzerinde son zamanlarda daha fazla çalışma yapıldı. Bu bataryaların uzun menzil sağlayacağı düşünülüyordu. Yapılan çalışmalar ile birlikte ilk etapta katı hal pillerinin Toyota Aptera’da kullanılmasına karar verildi.

500 km’den fazla menzil sağlayan, yaklaşık on dakikada şarj olan, büyük bir ısıtma ve soğutma sistemi gerektirmeyen, şarj kapasitesinin yüzde 80’ini 800 döngü (yaklaşık 400.000 km) koruyan bir elektrikli araba aküsü hayal edin. Bu, otomobil üreticilerinin ve üreticilerin bulmak için yarıştığı kutsal bir kase olan katı hal araç aküsünün vaadidir. Şimdi Toyota, gelecek yıl katı hal bataryası hazır olan çalışan bir prototipe sahip olacağını duyurdu.

Bu denli ilginç karar alınmasındaki en önemli unsur Totoya’nın arkasında hem Çin hem de Japonya’nın yer almasıdır. Mali açıdan sıkıntısı bulunmayan firma yeni denemeleri bu sayede daha rahat şekilde yapabiliyor.

Japonya, katı hal teknolojisindeki erken ilerlemelerin, Çin ve Güney Kore’ye kıyasla pil üretiminde kendisine liderlik etmesini umuyor. Yeni nesil piller için küresel pazarın (mevcut lityum iyon pillerden daha iyi performans gösteren) bu yıl 39 milyon dolardan 2025’te 413 milyon dolara, 2030’da 3,1 milyar dolara ve 2035’te 25,2 milyar dolara çıkması bekleniyor.

Mali açıdan gelişim ön göre hükümetler Toyota’nın yeni araçlarında katı hal aküsü kullanmasını istiyor. İlk olarak ta Aptera modeli ile karşımıza çıkacak.

Elektrikli araçlar için katı hal bataryası geliştirme yarışı devam ediyor ve Toyota’nın 2021’de çalışan bir prototip üretme planları sonuçlanırsa, o zaman gelecek yıl içinde geleceğin baskın otomotiv teknolojisine çok iyi bakıyor olabiliriz.