Katı Hal (Solid State) Bataryaların Kararlılığını Artırma

Katı Hal (Solid State) Bataryaların Kararlılığını Artırma

9 Temmuz 2020 0 Yazar: emre ekici

Elektrikli araçlara yönelik batarya kimyası geliştirme faaliyetleri son hızla devam etmektedir. Daha önceki makalelerimizde de bahsettiğimiz gibi gelecekte lityum sülfür piller ile katı hal pilleri bu sektörde aktif olarak kullanılmaya başlanacak. Ancak günümüzde geliştirme faaliyetlerinin tamamlanması gerekiyor. Peki Solid State bataryaların kararlılıklarını nasıl artırırız?

Bu konu ile ilgili tereyağı benzeri bir ara katman ile kararlılık artışının sağlandığına dair bilgiler gelmeye başladı. Mevcut yoğunluğa ek olarak yeni getirilen bu tereyağı benzeri katman ile birlikte yoğunluğun 10 kata kadar daha fazla olması hedefleniyor.

Bu tereyağı benzeri yapı nedir ? İyonik sıvı elektrolit ve LAGP (Li1.5Al0.5Ge1.5 (PO4) 3) nanopartiküllerinin bir kombinasyonudur. Sihir, NASICON’dan üretilen katı elektrolit ile lityum anot arasına yerleştirildiğinde gerçekleşiyor. NASICON, sodyum (Na) Süper İyonik Konvertörün kısaltmasıdır. Katı hal aküler için en umut verici katı elektrolitlerden biridir çünkü iletkenliği sıvı elektrolitlerinkiyle aynı olabilir.

NASICON ile ilgili en büyük sorun şudur; bir lityum metal anot ile çok iyi uyum sağlayamamasıdır. Doğrudan temas halinde olduklarında sonuç kimyasal olarak kararsız bir arayüzdür. Bu yüzden Chalmers Teknoloji Üniversitesi, Xi’an Jiaotong Üniversitesi, Danimarka Teknik Üniversitesi ve Ulusal Savunma Teknolojisi Üniversitesi‘nden araştırmacılar “sürülebilir ara katman” geliştirmek için güçlerini birleştirdiler.

Bu çalışmanın mevcut elektrikli otomobillerde iş yapabileceğine dair henüz bir bilgi paylaşılmadı. Belki de gelecekte mevcut pil alt yapısının tamamen değişmesi gerekecek veya sadece basit bir dönüşüm gerekecek. Zamanla neler olacağını izleyip göreceğiz.