Kia EV6 Elektrikli Otomobil İle Tanışın

Kia EV6 Elektrikli Otomobil İle Tanışın

22 Mart 2021 0 Yazar: emre ekici

Kia firması uzun süredir elektrikli otomobil üretim faaliyetleri yürütmekteydi. Basına sızan bilgiler doğrultusunda bu yıl içinde bir elektrikli otomobil modeli açıklanması bekleniyordu ve nihayet firma tarafından bir model açıklandı. Kia EV6 elektrikli otomobil firmanın ilk özel elektrikli otomobil statüsüne sahip oldu.

13 Mart 2021 tarihinde Kia tarafından gerçekleştirilen bir prömiyerde CV kod adlı elektrikli otomobil modelinin EV6 olduğu dünyaya duyuruldu. Araba, markanın doğada ve insanlıkta bulunan zıtlıklardan esinlenen yeni tasarım felsefesi ‘Opposites United’ altında tasarlandı ve itiraf etmeliyiz ki, çok çekici görünüyor.

EV6 için toplamda üç fark stüdyo tasarım çalışması yürüttü. Namyang (Kore), Frankfurt (Almanya) ve Irvine (California, ABD). Firma, bu yeni tasarım dilini aşağıdaki modellerde kullanmayı planlıyor. Bu modeller Opposites United tasarım felsefesi tarafından beş temel unsura dayanır: ‘Bold for Nature’, ‘Joy for Reason’, ‘Power to Progress’, ‘Technology for Life’ ve ‘Tension for Serenity’, üretici tarafından aşağıdaki şekilde tanımlanmıştır:

Kia EV6 Elektrikli Otomobil beş temel unsuru

Bold for Nature, hem doğal hem de insan dünyasında bulunan ayrıntılar, şekiller ve oranlarla bilgilendirilen doğa ile etkileşime dayanmaktadır. Bu tasarım sütunu, araç iç mekanları için organik ancak teknik yapılar ve kaplamalar oluşturur; dış tasarımlar bir kombinasyonla karakterize edilir. Cesur, sürekli değişen yüzeylere sahip net ve basit çizgiler.

Joy for Reason, Kia’nın gelecekteki araçlarının verdiği his ve ambiyansa odaklanıyor. Gelecek tasarımlar, duygusal olanı rasyonel olanla birleştirecek, rahatlatıcı ve ilham vererek yolcuların ruh halini etkileyen araçlar yaratacak. Aynı zamanda yeni organik malzemelerin ve daha cesur renklerin benimsenmesini etkileyecek, gençlik ve oyunbazlık duygusunu ifade edecek.

Technology for Life, markanın mevcut tasarım gücüne dayanmaktadır. Kia’nın yakın zamandaki tasarım odaklı dönüşüm döneminde öğrenilen becerileri ve uzmanlığı kullanarak ve geliştirerek, markanın gelecekteki ürünlerinin tasarımları ve yerleşimleri gelişmeye devam edecek. Gelecek tasarımlar, yeni tasarımlar icat etmek ve yenilemek için deneyim ve yaratıcılıktan yararlanacak.

Life for Life, insanlar ve makineler arasındaki olumlu etkileşimleri teşvik etmek için yeni teknolojileri ve yenilikleri kucaklar. Markanın gelecekteki araçları, müşterilerin otomobilleriyle etkileşimde bulunmalarına yardımcı olmak için tasarım ve yenilikler ile aydınlatma, his ve araç içi bağlantıdaki gelişmeler yoluyla yeni nesil bir araç içi kullanıcı deneyimini (UX) benimseyecek.

Tension for Serenity, karşıt güçler ile yaratıcı zıtlıklar arasındaki gerilimi uyandırır ve iki karşıt güçten gelen tasarım dengesini tanır. Yüzey gerilimi oluşturmak için keskin, son derece teknik ayrıntılar kullanan ve uyumlu, geleceğe yönelik bir tasarım vizyonunu gerçekleştiren çarpıcı tasarım konseptleri sunar. “

Kia EV6 Elektrikli otomobil teknik özellikleri

  • Kia EV6 Electric-Global Modular Platform (E-GMP) ile üretilecek.
  • Toplamda 500 km menzile sahip olacak
  • 100 km/s hıza toplamda 3 sn gibi bir sürede ulaşması bekleniyor.
  • 100 km menzili toplamda 4 dakikada yenileyecek

Kia EV6 dış tasarım özellikleri

E-GMP platformu nedeniyle Kia EV6’nın içi oldukça geniştir. Üretici, kavisli bir yüksek çözünürlüklü görsel / işitsel ve navigasyon (AVN) ekranı uyguladı ve önceki nesillere kıyasla düğme ve düğme sayısını önemli ölçüde sınırladı. Direksiyon simidinde birden fazla düğme var ve en önemli işlevleri kontrol etmek için çok faydalı olacaklar gibi görünüyor.

Genel olarak EV6 iç mekanı ve dış tasarımı ile etkileyici bir araç olarak görünüyor. 500 km menzil ise hiç fena değil.

Kia EV6 Galeri