Kış Ayında Elektrikli Otomobil Kullanım İpuçları

Kış Ayında Elektrikli Otomobil Kullanım İpuçları

4 Şubat 2020 0 Yazar: emre ekici

Elektrikli otomobillerin en büyük dezavantajlarından biri de, batarya kimyasından dolayı soğuk hava koşullarında menzilin düşmesidir. Bataryaların uygun çalışma koşulları -20 ile +60 derece arasındadır. -20 dereceye doğru menzil azalacak, +60 dereceye doğru da bataryalarda aşırı ısınma sorunu ortaya çıkacak.

Elektrikli otomobillerin kış koşullarında çalışabilmesi için bazı önlemler alınması gerekiyor. Bu önlemler ile birlikte aracınızın menzil probleminin üstesinden gelebilirsiniz. Peki neler yapılabilir şimdi onları sizlere sunalım.

1- Ön Isıtma Yapma

Elektrikli otomobillerin çoğunda ön ısıtma istemi hali hazırda sizlere sunulur. Bu özelliği kullanmayı bilmeyebilirsiniz. Ancak menzil kaybını önlemek için bu özelliği aktif etmeniz doğru olacaktır.

Araç üzerinde 240 Voltluk bir ön ısıtma sisteminin kullanılması ve aracınıza binmeden bu sistemi aktif etmeniz menzil kaybını önleyecektir. Bu ısıtmanın iki avantajı olacak. İlki bataryaların ısınması sağlanacak. İkincisi siz araca oturduğunuzda uzun süre klima sistemini kullanma gereksinimi hissetmeyeceksiniz.

Bu iki yöntem menzil kaybını en aza indirmek için yapılır.

2- Kabin Isısını Ayarlamak

İçten yanmalı motorlu araçlarda aşağı yukarı 1 km kadar aracı kullandığınızda motor ısısı istenilen değere ulaşacak ve aracınızın içini motor ısısı ile ısıtabilirsiniz.

Yukarıdaki durum elektrikli otomobiller için geçerli olmayacak. Elektrik motoru ve bataryalarda meydana gelen ısı içten yanmalı araçlar kadar yüksek değildir. Bu yüzden elektrikli otomobillerde ekstra ısıtma ve soğutma sistemine sahip olmanız gerekir.

Elektrikli otomobillerde kabin ısısını ilk etapta ayarlayıp daha sonra klimayı kapatmanız menzil kaybını önleyecektir. Hatta araç durağan halde iken uzaktan ayarlama yapabilirseniz hızlı şekilde ısınacak ve siz bindiğiniz zaman kapatma hissine kapılacaksınız. Bu da menzil kazancında önemli rol oynar.

3- Lastiklerin Havası Yeterli Olmalı

Elektrikli otomobiller tasarlanırken hava sürtünmesi dikkate alınır ve sürtünme katsayısı sıfıra yaklaştırılmaya çalışılır. Tesla Cybertruck modelinin 0.2 sürtünme katsayısı olduğu düşünüldüğünde her firma bu katsayıyı azaltmak için üstün çaba gösteriyor.

Bu çalışmadaki en önemli etken menzildir. Tasarım ne kadar kusursuz olursa hava sürtünmesi o kadar minimize edilir ve menzil artışı sağlanır. Aracınızın tasarımı ne kadar iyi olursa olsun eğer lastik havanız uygun değilse aracın sürtünmesi artacaktır. Dolayısı ile menzil azalması yaşayabiliriz. Her an elektrikli aracın tekerlerinin uygun basınçta olup olmadığı kontrol edilmelidir.

4- Faydalı (Rejeneratif) Frenleme Kullanımı

Elektrikli otomobillerin yavaşlaması için doğal olarak frenleme yapılması gerekir. Ne kadar uzun süre rejeneratif frenleme kullanılır ise bataryalarda depolanan enerji o kadar artacaktır. Rejeneratif frenleme ile ilgili ayrıntılı bilgiyi Elektrikli Otomobillerde Rejeneratif Frenleme Nedir ? adlı makalemizden öğrenebilirsiniz.

Elektrikli otomobiller için frenleme anındaki enerjinin % 33 oranındaki kısmının geri kazanılabildiği düşünülür ise frenlemenin ne kadar verimli olduğu anlaşılabilir.

Menzil artışı sağlamak için ilk olarak mümkün olduğunca az fren yapmak eğer fren yapılırsa da faydalı frenleme yapılması önerilir.

5- Otomobili Güneşe Park etmek

Kış koşullarında elektrikli otomobiller için yukarıda bahsettiğimiz gibi batarya ve iç ısı çok önemlidir. Klimanın az kullanılması ve bataryaların istenilen ısıda olması menzil açısından avantaj sağlar.

Elektrikli otomobili kış aylarında otoparklar yerine dışarıya ve güneş ışığı altına park etmek daha doğru olacaktır. Kış ayındaki güneş ışığı çok fazla ısıya neden olmayacaktır ancak iç ısıyı ve batarya ısısını uygun koşula getirecektir.

Uygun koşula gelen iç ısıdan dolayı klima kullanımı yapılmayacak ve menzil sorunu ortadan kalkacaktır.

6- Ekonomi Modlarını Kullanın

Elektrikli otomobilinizin kış ayında daha uzun menzil sağlayabilmesi için klima ve diğer ısı kaynaklarından hariç kullanımı da önemli olacaktır. Kış aylarında aracı performans modunda kullanmak menzil açısından zararlı olacaktır.

Yaz aylarında uygun menzil sağlanırken istediğiniz şekilde aracı kullanabilirsiniz ancak kış ayında tercih etmeniz gereken mod ekonomi modudur. Bu sayede menzil avantajı sağlayabilirsiniz.

Sonuç

Sonuç olarak bir elektrikli otomobilin menzilini kış ayında uzatmak için bazı yöntemler kullanabiliriz. Yukarıda ayrıntılı olarak belirttiğimiz bu davranışları şu şekilde sıralayabiliriz.

  • Bataryalar için ön ısıtma sistemi kullanılabilir.
  • Klima kullanımını minimuma indirin.
  • Faydalı frenleme kullanın
  • Aracınızı güneşe park edin
  • Ekonomi modlarını kullanın
  • Lastiklerin havasını uygun koşula getirin.