Kış Ayında Elektrikli Otomobil Menzilini Artırmanın Yolları

Kış Ayında Elektrikli Otomobil Menzilini Artırmanın Yolları

27 Şubat 2020 0 Yazar: emre ekici

Daha önceki yazılarımızda elektrikli otomobillerin kış ayında nasıl kullanılması gerektiğini ve menzili nasıl artırmamız gerektiğini belirtmiştik. Bu yazımızda Volkswagen Finans Hizmetleri Filosu EV Danışmanı Mike Coulton tarafından dikkat edilmesi gereken püf noktalardan bahsedeceğiz.

Elektrikli otomobiller için en önemli konu kış aylarında meydana gelen soğuktaki menzil durumudur. Bataryaların teknik özelliklerinden dolayı kış aylarında menzil azalır ve bazı önlemler almak gerekir. Eğer önlem alınmaz ise menzil düşümü %50 kadar olabilir.

Menzil düşümünü azlatacak bir kaç temel uygulama vardır. Şimdi bu uygulamaların bazılarını sizlerle paylaşacağız.

1- Şarj Bitişini Evden Çıkma Vaktinize Göre Ayarlayın

Eğer bir elektrikli araç kullanıcısıysanız ve aracınızı o gece şarj etmeniz gerekli ise sabahki planınıza göre aracı şarja takın. Sabah 7.30 da işe gidecekseniz ve 5 saatlik şarj etme planınız var ise gece 12 den sonra şarja takın. Çünkü araç şarjda iken bataryalar arası etkileşim yüksek olacağından bataryalar sıcak kalacak ve sabah yola çıktığınızda menziliniz en üst düzeyde olacak.

Eğer bu işlem yapılmadığında akünün ön ısıtma sistemi kullanılır ve akü kendi rezervlerinden enerji tüketmeye başlar. Diğer bir yöntem ise araç şarjda iken ön ısıtmayı açmaktır. Dolayısı ile akü şarj olurken yine akünün kendi rezervi yerine şarj cihazından enerji kullanılabilir.

2- Rejeneratif Frenleme Kullanımı Artmalı

Daha önceki konularda bahsettiğimiz gibi rejeneratif frenleme aynı zamanda faydalı frenleme anlamına gelmektedir. Elektrikli otomobil frenleme anında tekrar enerji üretir ve bataryalarda enerji depolanır. Rejeneratif frenleme ne kadar yüksek kullanılır ise kazanılan enerji o kadar yüksek olur. Dolayısıyla menzil de artış meydana gelir.

3- Isı Yönetimi Yapılmalı

Elektrikli otomobilde şaşırtıcı derecede koltuk ısıtmayı çalıştırma ve direksiyon ısıtmayı kullanmak, tüm aracı ısıtmaktan daha verimlidir. Araç şarjda iken koltukların ve direksiyonun konfor için ısıtması sağlanabilir. Yine prizden alınan enerji ile bu işlem gerçekleşir ve batarya rezervlerinden kullanılmaz.

Ayrıca birçok elektrikli otomobil menzili en üst düzeye çıkarmak için klima ve ısıtma sistemlerinin etkinliğini otomatik olarak azaltacak bir “ECO” veya “ECO +” moduna sahiptir. Bu modları kullanmak faydalıdır.

Volkswagen Finans Hizmetleri Filosu EV Danışmanı Mike Coulton tarafından uyulması gereken üç kuralı yukarıda sıraladık. Elektrikli otomobili kış ayında kullanırken bu üç kurala dikkat edilirse menzilde ciddi artışlar meydana gelecek ve ulaşım konusunda herhangi bir sorun yaşanmayacaktır.