Komatsu Elektrikli Ekskavatör Üretecek

Komatsu Elektrikli Ekskavatör Üretecek

28 Şubat 2021 0 Yazar: emre ekici

Elektrikli araç teknolojileri her sektörde yerini almaya başladı. Otomobillerden tutun da motosikletlere kadar hatta yatlara ve ekskavatörlere kadar birçok alanda elektrikli araçları görebiliyoruz. Yeni alınan bir habere göre Komatsu firması da Proterra ile birlikte elektrikli ekskavatör üretimi yapacak.

Komatsu küçük ve orta ölçekli hidrolik ekskavatörler, Proterra’nın akü sistemlerinden güç alacak. Komatsu daha önce PC30E-5 adlı ekskavatörünü piyasaya sürdü ancak daha da büyük modelini önümüzdeki yıllar içerisinde sürecek.

Proterra, bu işbirliğinde batarya üretim tarafından yer alacak. H bataryaları adı verilen batarya paketleri ekskavatörler üzerinde kullanılacak. Ortaklığın ilk adımı olarak 2021’de elektrikli bir ekskavatörün geliştirilmesi olacak. Konsept görselinde görebileceğimiz gibi gerekli enerji ve güç seviyesini sağlamak için birden fazla Proterra akü paketi bir araya getirildi.

Üst üste yerleştirilecek olan bu batarya paketinin kaç kwh olduğuna dair henüz bir bilgi bulunmuyor. Ayrıca üst üste dizilmesinden dolayı oluşacak soğutma sorununa nasıl çözüm buldukları ise henüz bilinmiyor. Komatsu firması ilerleyen zaman içinde bu konu hakkında bizleri daha çok aydınlatacaktır.