Koronavirüs Döneminde Elektrikli Otomobil Satışları

Koronavirüs Döneminde Elektrikli Otomobil Satışları

1 Temmuz 2020 0 Yazar: emre ekici

Dünya genelinde pandemi hastalık olarak ilan edilen COVID-19‘dan dolayı elektrikli otomobil satışlarında azalmalar meydana geldi. Daha önceki makalemizde bahsettiğimiz gibi bu süreçte fosil araçlardan daha fazla satış yapıldı ancak geçen yılın aynı dönemlerine göre düşüşler meydana geldi. Genel satış bazında değerlendirilecek olursa yıl sonuna doğru yine de önceki yıla göre daha fazla satış gerçekleşmiş olacaktır.

Koronavirüsün insanlığa tek faydası fosil yakıtsız bir dünyanın ne kadar temiz olduğunu göstermiş olmasıdır. Bu bakımdan elektrikli otomobillerin yaygınlaşması ve fosil yakıtlı araçların azalması daha temiz çevrede yaşayacağımız anlamına gelmektedir. Yıl sonu tahminlerine göre fosil yakıtlı araçların 2020 satışları %23 oranında düşecek ancak elektrikli otomobil satışları kümülatif olarak yıl sonuna doğru yükselecektir.

2020 yılında analistler dünyada 1,7 milyon elektrikli aracımızın olacağına inanıyorlar. Bu rakam küresel otomobil satışlarının yüzde 3’üne karşılık gelmektedir. Şu anda toplamda 7 milyon elektrikli otomobil satışı yapıldı ve çevreci araçlar çalışmaya devam ediyor. 2023 yılında elektrikli otomobil satış payı 5,4 milyon adet ile yüzde 7‘ye yükselecek. 

BloombergNEF tarafından yapılan analize göre 2040 yılında ise dünyadaki araç sayısının %31 oranı elektrikli otomobil olacaktır. Hangi sektörde ne kadar elektrikli araç olacağına bakacak olursak tüm belediye otobüslerinin yüzde 67’si, iki tekerlekli araçların yüzde 47’si ve hafif ticari araçların yüzde 24’ü elektrikli olacaktır.

Bu yıl koronavirüs sebebiyle petrol üretim kapasitesi 1 miyon varil azaldı, 2040 yılına kadar ise 17,6 milyon varil daha düşük olacak. Öte yandan fişli araçlar elektrik talebini yüzde 5,2 artıracak.

2040 yılında toplamda 290 milyon adet şarj istasyonu gerekecek ve 500 milyar dolarlık bir pazar anlamına gelecek. Bu şarj cihazlarının 12 milyon adedi halka açık olacak diğerleri ise kamu ve ev tipi şarj istasyonları olacak. Batarya maliyetleri ise 100 $ / kWh’in altına düşecektir.

Diğer taraftan 2040 yılında büyük araçlar için yakıt hücresi ve hidrojen enerjisi gelişimleri bekleniyor. Tahmini kamyonların yüzde 3,9’unun ve otobüslerin yüzde 6,5’inin 2040 yılına kadar bu iki tip enerji sisteminden faydalanması bekleniyor.

Sonuç olarak 2040 yılına kadar elektrikli araç satışları katlanarak artacak ve fosil yakıtlı araçlar piyasadan çekilmeye başlayacak. Dolayısıyla daha temiz bir çevre ve daha sessiz bir araç filosu kurulmuş olacak.