Koronavirüs Elektrikli Otomobil Satışlarında Yükselmeye Neden Olabilir

Koronavirüs Elektrikli Otomobil Satışlarında Yükselmeye Neden Olabilir

9 Haziran 2020 0 Yazar: emre ekici

Koronavirüs, hava kalitesinin artması ile elektrikli otomobillerin satışlarını artırabilir. Temiz hava ve kaliteli hava ile tanışan dünya ülkeleri fosil yakıtlı araçların ne kadar zararlı olduğunu bir kez daha gördü.

Bu bağlamda yeni bir çalışma da gün yüzüne çıktı. Bu çalışmada koronavirüs kilitlenmesi sırasındaki hava kirliliği seviyelerinin iyileştirilmesi sayesinde İngiltere’de elektrikli otomobillerin alımında artış olabileceğini öne sürüldü.

Online park portalı YourParkingSpace.co.uk tarafından yapılan ankette insanların yüzde 40’ının artık pandeminin getirdiği iyileştirilmiş koşulların doğrudan bir sonucu olarak bir elektrikli otomobil satın alma olasılığının daha yüksek olduğunu keşfetti.

Daha özel sorulara inildiğinde de hangi aracı almak istersiniz sorusu ile karşılaşanlar ankete genel olarak Tesla Model 3 cevabını verdi. Bu anketten sonra Nisan ayı satışları incelendiğinde de geçen yılın aynı dönemine göre %32 oranında bir artış gerçekleştirildiği görüldü. Dolayısıyla pandemi döneminde elektrikli araçların satışları artış gösterdi.

YourParkingSpace.co.uk genel müdürü Harrison Woods’ta bu olay üzerine bir açıklamada bulundu.

“Pandemi daha az araç ve trafik dumanı da dahil olmak üzere yaşamın neredeyse her yönünü değiştirdi ve çalışmamız bunun elektrikli araçlara yönelik popülerlikte bir artışa neden olacağını gösterecektir.” Dedi.

Bu ankete toplamda 3000 kullanıcı katıldı ve İngiltere’nin daha çevreci bir trafikle geleceğe yön vermesi desteklendi. Çevre dostu araçlara yatırımın ve yayılmasının teşvik edilmesi gerekir.