Koronavirüs Global Elektrikli Otomobil Üretimini Hızlandıracak

Koronavirüs Global Elektrikli Otomobil Üretimini Hızlandıracak

28 Mart 2020 0 Yazar: emre ekici

Afetlerin genellikle gelecek için daha iyi planlara yol açabileceğini unutmayalım. COVID-19 adı verilen yeni koronavirüs vakası tüm dünyada salgın bir hastalığa neden oldu ve git gide bu salgın önünü alamaz bir duruma geliyor. Kısa süre önce Çin tarafından yapılan açıklama bu tezi bir nebze de olsa çürüttü. Çin, virüs ile baş edebileceğimizi gösterdi ve tüm dünya Çin’in aldığı önlemleri almak için kolları sıvadı.

Yapılan araştırmalarda yakıt maliyetlerinin düşmesine de istinaden insanların yakıtlı araçları kullanmayacağını öne sürüyor. Bu afet ile birlikte evlere kapanan insanlar fosil yakıtlı araç kullanmadıkları zaman çevrenin ne kadar temiz olduğunun farkına vardılar. Son 100 yılda en temiz çevreye sahip bir yılı yaşıyoruz. Fakat üzülerek belirtmek gerekir ki salgından dolayı bu kadar temiz bir hava soluyoruz.

Bununla birlikte elektrikli otomobiller için herhangi bir sorun bulunmuyor. Hala ucuz ve hala çevreci olarak faaliyetlerini sürdürüyor. Salgının bitmesinden sonra da insanların elektrikli otomobil bilincinin artacağından hiç şüphemiz yok. Analistler yaşanan bu salgının insanlar için son derece önemli olduğunu ve temiz çevre için fosil yakıtlı araçları artık kullanmamaları gerektiğini gösterdi şeklinde yorumlarda bulundular.

Ayrıca elektrikli otomobil sektörüne Çin hakimdir. Batarya ve diğer komponentler Çin kaynaklı olduğu için elektrikli otomobil üreticileri de artık Çin’e bağımlı olmaktan vazgeçme politikası güdecekler. Bunun en iyi örneği Tesla’dan geldi. Artık kendi ülkesinde batarya ve araç üretimini hızlandıracak.

Dolayısıyla bu salgın insanlık açısından çok olumsuz olsa da elektrikli otomobillerin üretilmesini hızlandıracak. Oluşan bilinç sebebi ile elektrikli otomobillere yönelim daha da artacaktır.

Koronavirüsün küresel elektrikli otomobil sektörünü nasıl canlandıracağına dair aşağıdaki videoyu da izleyebilirsiniz.