Koronavirüs Petrol Çağının Sonu mu Olacak ?

Koronavirüs Petrol Çağının Sonu mu Olacak ?

2 Haziran 2020 0 Yazar: emre ekici

COVID-19 yani koronavirüs ile birlikte tüm dünyada sokağa çıkma yasakları ilan edildi. Bu yüzden petrol kullanımında aşırı bir azalma ve çevre temizliğinde artış meydana geldi. İnsanların bu şekilde doğal değişiklik görmesi kendilerini fosil yakıtlı araçlardan soğutmaya yetti.

İnsanların bazı gerçekleri görmesi ile birlikte acaba petrol çağının sonu elektrikli araç ve temiz havanın başlangıcı mı geldi düşünceleri ortaya çıkmaya başladı.

Eski bir EPA (uluslararası menzil derecelendirme kuruluşu) çalışanı tarafından şu cümle petrolün geleceğine ışık tutuyor.

 “fosil yakıt endüstrisi bir dinozor ve düşündüğümüzden daha kısa sürede soyu tükenebilir”

Forbes dergisi de Los Angeles’taki hava kalitesinin %20 oranında arttığına dikkat çekiyor. Bireyler ve şirketler, seyahat etmek yerine işleri uzaktan yapmanın yollarını bulmak zorunda kaldılar. Bu, çok daha az fosil yakıt kullanımı ile sonuçlanmıştır ve ekonomi yeni bir normale döndüğünde uygulanan bu yöntemler firmaların gelecek çalışma tarzlarını belirleyecektir. Dolayısıyla seyehat etme zorunluluğu ortadan kalkacaktır.

İşletmeler, uzaktan çalışma ve video konferans kullanımını artırdıkça küresel hava trafiği de düştü. Uçak yolculuğu en hızlı büyüyen emisyon kaynaklarından biri olduğu için hava yolculuğunda kalıcı bir azalma çevre için iyi bir haber olacaktır. Okullarda uzaktan öğrenme kullanılıyor, havadan doktor ziyaretleri yapılıyor ve bakkal teslimatı yüksek vitese geçiyor. Bütün bunlar yolda daha az otomobil anlamına geliyor. Bu da daha az sera gazı emisyonu değil, aynı zamanda daha az yerel hava kirliliği anlamına geliyor.

Ancak diğer tarafta hayatlarını petrol gibi ürünlerden kazanan veya petrol işletmelerinden geçimini sağlayanlar için kötü bir durum. İşten çıkarılmalar arttı ve hatta gelecekte petrol biterse işsizlik sayısı da artabilir.

Bu insanlar büyüyen elektrikli araç devrimi ile birlikte yeni iş kapılarına yönlendirilebilir ve petrol çağı sonlandırılabilir. Artık temiz çevre ile birlikte elektrikli araçlar çağı başlamış olur.