Koronavirüs Yakıt Pompalarında Daha Büyük Risk Taşıyor

Koronavirüs Yakıt Pompalarında Daha Büyük Risk Taşıyor

23 Mart 2020 0 Yazar: emre ekici

Dünya Pandemik Salgını olarak nitelendirilen koronavirüs şu anda tüm dünyada etkin bir hastalık haline gelmiştir. Tüm ülkeler bu virüs ile mücadele altında. Biz bireysel kullanıcılar da kendi önlemlerimizi alıp dünyada bu salgının yayılmasını önlememiz gerekiyor.

Salgını önlemek için benzin veya mazot pompasına dokunmamak çok önemlidir. Pis bir benzin pompasına dokunmak son derece tehlikeli bir durumdur.

Bu makalemizde koronavirüs salgını ile, elektrikli bir otomobili şarj etmenin aslında kirli, mikrop kaplı bir yakıt pompasıyla uğraşmaktan çok daha güvenli olduğuna dikkat çekiyoruz. Öncelikle, bir benzin pompasında riskinizi en aza indirmenin yolları olduğunu belirtmeliyiz. En kolay yöntem koruyucu eldiven giymektir. Tek kullanımlık olanları öneririz ve böylece yakıt doldurduktan sonra yakındaki çöp kutusuna atabilirsiniz.

Diğer yöntemler ise dezenfektan kullanımı veya kolonya kullanımıdır. Bu bakımdan elektrikli otomobiller daha temiz olarak nitelendirilebilir. Sadece kendi kullandığınız şarj kablosu ve soketini koronavirüs tehtidi geçene kadar kullanırsanız daha sağlıklı bir ulaşım sağlayabilirsiniz.

Benzin pompalarının bireysel olmayışı ve halka açık olması bu virüsün bulaşmasında önemli rol oynayabilir. Şu an kamuya açık şarj istasyonları yerine kendi evinizde veya kendi şarj kablonuzu kullanarak aracınızı şarj edebilirsiniz.

Benzin Pompaları Ne Kadar Tehlikeli ?

Benzin pompaları kamuya açık olduğundan dolayı herkes dokunabilir ve elini yıkamayan insanlardan sizlere mikrop bulaşabilir. Benzin pompaları tuvaletlerden bile daha kirli olarak görünebilir.

Yukarıdaki resimlerde anlatılmak istenen bir benzin pompasının tuvaletten, paradan hatta çantanızdan daha kirli olabileceğidir.

Elektrikli Otomobiller Neden Güveni ?

Oldukça basit çünkü evde elektrikli otomobilinizi çoğunlukla dolduruyorsunuz. Bu, dokunduğunuz şeyi temizleme eyleminin sizin tarafınızdan istendiği şekilde gerçekleştirilebileceği çok daha kontrollü bir ortamdır. Bu nedenle, gerekirse şarj cihazını kullanımdan önce ve sonra bazı dezenfektan mendillerle sildiğinizde, neredeyse temiz, mikrop içermeyen bir şarj cihazı olduğundan emin olabilirsiniz.

Halka açık şarj istasyonlarından vazgeçtiğiniz taktirde elektrikli otomobiller daha güvenli ortam sağlayacaktır. Koronavirüs ile savaşmaya kendimizi korumaya devam edelim.