Kullanılmayan Elektrikli Arabanın Batarya Ömrünü Uzatma

Kullanılmayan Elektrikli Arabanın Batarya Ömrünü Uzatma

29 Mayıs 2020 0 Yazar: emre ekici

COVID-19 salgını nedeniyle tüm dünyada sokağa çıkma yasaklarının olmasından dolayı elektrikli otomobillerin kullanımı azalmış oldu. Dolayısıyla garajda veya otoparklarda bekleyen elektrikli otomobil sayıları da artmış oldu. Peki kullanılmayan elektrikli otomobillerin bataryalarını nasıl koruruz ?

Bu konuda Ford firması önemli bilgiler paylaştı. Ford, elektrikli araç sahipleri için pillerinin sağlıklı kalmasına yönelik uzun süre (örneğin COVID-19 krizi sırasında) kullanılmayan ( düzenli olarak şarj edilen ) araçların nasıl saklanacağı hakkında birkaç ipucu yayınladı.

Kullanılan tüm elektrikli ve hibrit otomobiller iki farklı batarya ile donatılmıştır. Bunların ilki 12 Volt pil diğeri ise çekiş pilleridir. Ford’un akü uzmanı Bob Taenaka en önemli şeyin şunlardan emin olmak olduğunu söyledi:

 • 12 voltluk akünüz şarj edilmiş durumda kalması gerekir.
 • yüksek voltajlı akünün yeterli şarjı olmalıdır. Yani %10’dan daha fazla şarj bulunması gerekir çünkü kullanılmayan bir çekiş bataryası 6 ay içerisinde %10 kapasite kaybeder.

Ford ayrıca 30 günden fazla kullanılmayan 12 Voltluk aküler için de bir metin yayınladı ve tavsiye niteliği taşıdığını belirtti. Bu öneriler şu şekildedir;

30 günden uzun bir süre boyunca 12 voltluk piliniz için şu adımları izlemenizi önerir:

 1. Rahat etmek istiyorsanız 12 voltluk akünün negatif terminalinin bağlantısını kesin. Veya aşağıdaki iki yaklaşımdan birine geçin.
  1. Plug-in hibrid veya akülü elektrikli bir araçsa, fişte bırakın
  2. 12 voltluk pilinizi standart bir 12 voltluk pil şarj cihazına bağlayın ve sürekli yavaş şarjda bırakın

Eğer 12 voltluk pili çıkarırsanız, bu ayrıntıların bilinmesi önemlidir:

 • Anahtar fob’ınızın ve dijital kullanım kılavuzunun yanınızda olduğundan emin olun çünkü aracı kilitlemek ve kilidini açmak için fiziksel anahtarı (fobun içinde) kullanmanız gerekebilir. Kullanım kılavuzu daha fazla referans için kullanışlı olacaktır.
 • Araç kilitli bir garajdaysa ve 12 voltluk pil bagajdaysa, bagajı açık bırakın
 • 12 volt gücün bağlantısını kestikten sonra fiziksel anahtarla aracınızı kilitleyebilir ve kilidini açabilirsiniz
 • Ve son olarak 12 voltluk bataryanız bagajdaysa ancak aracı kilitli bir garajda saklamıyorsanız başka bir 12 voltluk kaynağa ihtiyacınız olacaktır. Bagajı tekrar açmak ve araca 12 voltluk gücü geri yüklemek için kullanıcı el kitabındaki “takviye ile çalıştırma” talimatlarını izleyin.

Ford firmasının önerilerine baktığımız zaman genellikle 12 Volt akülere yönelik bir düzenleme mevcut. Çekiş bataryaları ile ilgili çok fazla prosedüre değinilmiyor çünkü yüksek gerilim sistem olduğu için zaten 6 ile 1 yıl arasında yetebilecek bir ömre sahip olacak. Ancak 12V sistem daha hızlı kendiliğinden deşarj olacak ve daha fazla bakım prosedürü gerekecek. Yukarıdaki gibi önerilere uyulduğu zaman akülerinizde her hangi bir problem ile karşılaşmayacağınızı Ford firması taahüt ediyor.