Lamborghini Elektrifikasyon Planını Açıkladı

Lamborghini Elektrifikasyon Planını Açıkladı

8 Haziran 2021 0 Yazar: emre ekici

Lamborghini firması daha önce Volkswagen grubu tarafından satın alındı ve Audi firması ile birlikte geliştirme faaliyetlerine devam etmektedirler. Firmanın elektrikli araç konusunda pek te çekimser olmadığını biliyorduk ancak ne zaman üretim faaliyetlerine başlayacaklarını bilmiyorduk. Kısa süre önce Lamborghini firması elektrifikasyon planı kapsamında kullanıcıları bilgilendirdi.

Şirket, ilk bataryalı elektrikli modelini önümüzdeki 1o yılın ikinci yarısında piyasaya sürmeyi planlıyor. Bundan en az beş yıl sonra, muhtemelen şirketin elektrikli otomobiller ile olan macerasına zar zor başlayacağı anlamına geliyor. Bir yandan Lamborghini’nin hibrit ve elektrikli güç aktarma organları sayesinde Avrupa’daki ortalama CO2 emisyonunu düşürmeye zorlandığına inanıyoruz, diğer yandan Lamborghini geleneksel modellerinin menzili ve performansına uygun daha iyi piller bekliyordu.

İlk elektrikli Lamborghini piyasaya çıkmadan önce odak, 2021-2022’de içten yanmalı motorlara ve 2024’ün sonunda hibrit geçişe devam edecek. İlk hibrit seri üretim modeli 2023’te piyasaya sürülecek ve 2024’ün sonunda tüm seri elektrikli olacak. Gerçekte, 2025’in başında, yeni Lamborghini modellerinin ortalama CO2 emisyonu %50 oranında azaltılacak.

Firma, konu ile ilgili aşağıdaki açıklamaları yaptı;

“Lamborghini, yolculuğunun bu bölümünün doruk noktasını böyle görüyor: Şirketin yol haritasının işaret ettiği takımyıldızın en parlak yıldızı olan Cor Tauri, dördüncü bir tam elektrikli modelle temsil ediliyor.”

Hibrit ve elektrikli arabalara geçiş, şirkete çok pahalıya mal olacak. Basın açıklamasına göre dört yılda 1,5 milyar Euro’yu (1,8 milyar ABD Doları) aşan bu yatırım Lamborghini’nin tarihindeki en büyük yatırım olacak.

Lamborghini tarafından üretilen elektrikli seri araçları yollarda ve pistlerde görmeyi merakla bekliyoruz. Firma belki de bilinen modelleri elektrikli yapacak belki de yeni takma isimli modelleri pazara sürecek. Bunların tamamını önümüzdeki 10 yıl içerisinde görmeyi umuyoruz.