Lityum Polimer Pil Teknolojisi Lisansı Nissan’dan Geldi

Lityum Polimer Pil Teknolojisi Lisansı Nissan’dan Geldi

8 Mayıs 2020 0 Yazar: emre ekici

Batarya teknolojileri üzerinde çalışan LG Chem, Maxwell, Samsung SDI vb firmalar haricinde otomotiv sanayisindeki bazı kuruluşlarda yer almaktadır. Özellikle Tesla, Nissan ve BYD bu kurumların başında yer almaktadır. Nissan, Lityum polimer pillerin lisansı ile ilgili son zamanlarsa gündeme gelmeye başladı.

Nissan tarafından tüm lityum polimer pil teknolojisi APB Corporation firmasına lisanslandı ancak bu piller elektrikli otomobiller için değil enerji depolama sistemleri için kullanılacak.

Nissan, tamamen polimer piller üzerinde çalışan Tokyo merkezli APB Corporation kuruluşuna gelişmiş bir lityum iyon pil teknolojisi lisansı verdiğini açıkladı.

Nissan’a göre teknolojisi “artan şarj kapasitesine sahip daha düşük maliyetli, daha güvenli lityum-iyon pillerin seri üretimine” izin verecek. Firma daha sonra herkesin beklediği solid state batarya teknolojisine giriş yapacak.

Nissan’ın 1990’ların başından beri lityum iyon pillerle meşgul olduğunu ve hatta NEC (elektrot üreticisi) ve AESC ile ortak girişimi altında elektrikli otomobiller için kendi hücrelerini ürettiğini biliyoruz. AESC daha sonra bir Çinli şirkete satıldı ve AESC Envision oldu.

Nissan’ın neden bu teknolojiyi yeni elektrikli otomobillerde kullanmadığını merak ediyoruz? Belki şu anda henüz araçlar için hazır değil ve enerji depolama sistemlerinin temel uygulaması ile başlayacak.