Lityum-Sülfür Piller Şarj Başına İki Bin Km Menzil Sağlayabilir

Lityum-Sülfür Piller Şarj Başına İki Bin Km Menzil Sağlayabilir

5 Mayıs 2020 0 Yazar: emre ekici

Elektrikli araçlar ile birlikte batarya teknolojisi de gelişmeye başladı. 2010 yılında 150 km menzil sağlayan batarya teknolojisi günümüzde 700 ile 900 km arasında araçlara menzil sağlayabiliyor. Peki bu rakam daha da artırılabilir mi ? Son yapılan ARGE faaliyetlerinde 2000 km rakamına ulaşılabileceği öngörüldü.

Avustralya merkezli Brighsun firması “devrim devam ediyor” sloganı ile yola çıktı. Brighsun Group Avustralya’da faaliyetlerini sürdürüyor ve kısa süre önce bir elektrikli otomobilin tek bir şarjla 2.000 km’ye yakın bir teorik menzil ile donatılacak olan Lityum-Sülfür piller üzerinde çalıştığını duyurdu.  Şirket duyurusunu neredeyse sekiz yıllık bir araştırmadan sonra yaptı ve bu pillerin konvansiyonel şarj edilebilir pillerden 5-8 kat daha fazla depolama kapasitesine sahip olduğunu iddia ediyor. Firmanın konvansiyonel pillerden kastının ne olduğu henüz açık değil.

Bu yeni Li-S pillerle ilgili başka bir iddia ise 1.700 kere hızlı şarjdan sonra kapasitelerinin yüzde 91’ini koruyabilmeleridir. Tabi ki şarj kapasitesi 2C ile sınırlı olmak şartı ile. Bu pillerin 5C’de 1.000 döngüden sonra bile başlangıç ​​kapasitelerinin yüzde 74’ünü hala saklayabilecekleri söyleniyor.

Firma yakın zamanda bir elektrikli otomobil üzerinde bu pilleri deneyecek mi henüz net bir bilgi paylaşmadı ama kısa süre içinde bir showroomda lityum sülfür batarya ile donatılmış elektrikli araç görmemiz mümkün olacak. 2000 km menzili tutturulacak mı bu da diğer bir merak konusu. Umarız yakında bunu görebiliriz.