Lotus Elektrikli SUV, Çin’de Üretilecek ve 750 HP Güçte Olacak

Lotus Elektrikli SUV, Çin’de Üretilecek ve 750 HP Güçte Olacak

19 Aralık 2020 0 Yazar: emre ekici

Lotus, daha önce sıfır emisyonlu Evija ile elektrikli sektöre adım attı. Aracın tanıtımından sonra ilgi gören bu tasarımı firma daha da ileriye götürerek yeni bir model üzerinde çalışmaya başladı.

Lotus tarafından yeni piyasaya sunulacak olan bu araç Çin’de üretilecek ve toplamda 750 beygir gücünde olacak. Lotus, bu tasarımı ile birlikte 2 tonluk bir araç hedefliyor. Evora GT410 Sport‘un 1,256 kg boş ağırlığından olduğu düşünülürse batarya paketleri ile birlikte bu aracın ne kadar ağır olacağı tahmin edilebilir.

Lotus Lambda modelinin temel versiyonda 600 beygir gücüne ve menzil zirvesinde 750 hp‘ye kadar iyi performans gösteren çift motorlu bir kurulumla tasarlandığına inanılıyor. WLTP döngüsünde toplamda 580 km menzile sahip olacağı tahmin ediliyor.

Firma, bu aracı 2022 yılında kullanıcılara sunmayı planlıyor. Daha önceden yani tasarım tamamlanınca fragmanı yayınlanacak ve teknik özellikleri paylaşılacak.

Geely ile ortaklıkta üretilecek olan bu araç Çin’de her yıl 15.000 adet hedefine ulaşacak.  Fabrikanın bir kısmı ayaklar üzerinde Lotus’a tahsis edilecek ve talep güçlü olursa dünyadaki diğer Geely fabrikaları da aynısını yapabilir.