Mahle, Yüksek Verimli Mıknatıssız Elektrik Motoru Tanıtıldı

Mahle, Yüksek Verimli Mıknatıssız Elektrik Motoru Tanıtıldı

4 Haziran 2021 0 Yazar: emre ekici

Elektrikli araçlar için en önemli komponentlerden birisi de hiç şüphesiz elektrik motorudur. Elektrik motorunun doğru veya yanlış seçimi bir aracın pazardaki hayat döngüsünü değiştirebilir. Verimsiz seçilen bir motor kısa menzil yapmasını sağlar ancak verimli bir motor aracın daha uzun süre menzil yapmasını sağlar. Elektrik motoru üreticileri de verim üzerinde çalışmalarını sürdürmekte ve bu alanda gelişmeleri pazara yansıtmaktadırlar. Mahle firması da elektrik motoru üreten firmalar arasında yer alıyor. Son haberlere göre firma, yüksek verimli mıknatıssız elektrik motoru konseptini tanıttı.

Neredeyse beş yıl önce Honda, nadir toprak metalleri içermeyen, sıcak deforme olmuş bir neodim mıknatısının dünyanın ilk pratik uygulamasını geliştirdiğini duyurdu. O zamanlar, bu pratik olarak Honda’nın disprosyum ve / veya terbiyum gibi ağır nadir toprak metalleri olmadan elektrik motorları üretebileceği anlamına geldiğinden, bu endüstri için önemli bir atılım olarak kabul edildi. Şimdi, Mahle işleri bir sonraki seviyeye taşıdı.

Alman otomotiv parça tedarikçisi, ilk kez mıknatıssız elektrik motorunu duyurdu. Şu anda geliştirmenin son aşamasında olan ve en önemli özelliği nadir toprak elementlerine ihtiyaç duymamasıdır. Mahle, teknolojideki ilerlemenin yalnızca “üretimi çevreye daha uyumlu hale getirdiğini” değil, aynı zamanda “maliyetler ve kaynak güvenliği açısından avantajlar” sağladığını söylüyor.

Mahle Yönetim Kurulu Başkanı Michael Frick ise şunları söyledi;
“Yeni elektrik motorumuzla, sürdürülebilir çalışan bir şirket olarak sorumluluğumuzu yerine getiriyoruz, Mıknatıslardan vazgeçmek ve bu nedenle nadir toprak elementlerinin kullanımı sadece jeopolitik açıdan büyük bir potansiyel sunuyor.”

Bu motor hem çevre dostu hem de yüksek verim oranına sahip. Firmaya göre %95 oranında bir verim ile donatılmıştır. Bu verim elektrikli araçların menzilleri açısından önemli bir etki oluşturabilir. Firmanın söylediği verim oranı daha önce yalnızca Formula E yarış arabaları tarafından elde edilen bir verimlilik seviyesi.

Mahle ayrıca motorun içinde dönen ve sabit parçalar arasındaki elektrik akımlarının temassız iletimi sayesinde “yüksek derecede dayanıklılık” vaat ediyor. Temel olarak bu, elektrik motorunun bakım gerektirmediği ve çok çeşitli uygulamalar için uygun olduğu anlamına gelir.

Mahle’nin kurumsal başkan yardımcısı Martin Berger, “Mıknatıssız motorumuz kesinlikle bir çığır açıcı olarak tanımlanabilir çünkü bu tür bir üründe henüz birleştirilmemiş birçok avantaj sağlıyor” diye ekliyor. “Sonuç olarak, müşterilerimize nispeten düşük bir maliyetle olağanüstü verimlilikte bir ürün sunabiliyoruz.”