MEB Platformlu Solar Elektrikli Yat

MEB Platformlu Solar Elektrikli Yat

1 Mart 2021 0 Yazar: emre ekici

MEB platformunu Volkswagen ve alt firmaları tarafından üretilen elektrikli araçların platformu olarak biliyoruz. Sedan, hatchback ve SUV tarzı araçlara uygulanabilen bu platform artık elektrikli yat sistemlerinde de kullanılabilecek. Modular Electric Drive Toolkit’i (MEB) güneş enerjisiyle çalışan elektrikli yatlarda kullanmayı planlayan Silent-Yachts firması Volkswagen ile işbirliği içerisine girdi.

İtalya, Çin ve Tayland’da tersaneler işleten Avusturyalı bir şirket olan Silent-Yachts, güneş enerjisiyle çalışan yatlarının MEB sistemini kullanarak pil paketleri, elektrik motorları ve programlanabilir invertörler dahil olmak üzere yeni versiyonlarını geliştirmeyi planlıyor.

MEB platformuna ait olan parçaların yüksek verimli olmasından dolayı yat teknolojilerinde kullanılması düşülmüştür. Bu sayede otomotiv teknolojileri artık deniz araçlarına uygulanmaya başlayacak.

İlk MEB tabanlı Silent 50 modeli 2022’de hazır olacak. Dört yıllık ortaklığın ardından, Silent-Yachts’ın yılda en az 50 adet üretmesi bekleniyor. Tek bir yat birkaç akü grubuyla (altı adede kadar) donatılacak ve 500 kW’a kadar güç çıkışı sunacak. Güneş çatısı ve 10-30 kW tepe gücü sayesinde çoğu zaman şarj etmeye gerek kalmayabilir. Mevcut Silent 55 modelinin menzili yaklaşık 160 km olarak biliniyor.