Membransız Yakıt Hücresi Teknolojisi Nedir ?

Membransız Yakıt Hücresi Teknolojisi Nedir ?

12 Şubat 2021 0 Yazar: emre ekici

Elektrikli otomobil teknolojisinde kullanılan bir diğer uygulama ise yakıt hücresidir. Genelde uzun metrajlı veya ağır vasıta araçlarında yakıt hücresi tercih ediliyor. Yakıt hücresi üzerinde çalışmalar da günümüzde hala devam etmektedir.

Gelecekte daha kolay uygulama ve daha ucuz maliyet için membransız yakıt hücresi testi ve gelişimi devam etmektedir. Membransız bir yakıt hücresinin işi nasıl yapabileceğini sorarsanız normal olanlardan çok daha uygun fiyatlı olması dışında açıklama basit değildir. Bunu alabilmeniz için yakıt hücrelerinin nasıl çalıştığını anlamanız gerekir. 

Normal yakıt hücreleri bir membran kullanır ve PEMFC (Proton Exchange Membran Yakıt Hücreleri) olarak adlandırılır. Genellikle Nafion’dan yapılan bu maliyetli zarlar, su oluşturan ve elektrik üreten oksijen ve hidrojen arasındaki reaksiyonu kontrol eder. Bu nedenle PEMFC’ye her zaman saf hidrojen beslemeniz gerekir. Ya pahalı yüksek basınçlı tanklardan ya da yakıtlardan hidrojeni çıkaran reformerlerden elde edersiniz.

Gumpert Nathalie’nin yakıt hücreleri ve metanol kullandığını daha önce söylemiştik. Nissan, ihtiyaç duyduğu hidrojeni çıkarmak için etanol kullanan bir yakıt hücreli aracı Brezilya’da test ediyor. Reformcuların sorunu, araca karmaşıklık, maliyet ve kütle katmalarıdır. Yakıt hücresi metanol veya etanol ile doğrudan başa çıkabiliyorsa, bu bir sorun oluşturmaz.

Zarsız yakıt hücresi, havada zaten mevcut olan oksijeni kullanarak, yakıtın doğal olarak maruz kaldığı oksidasyonu enerjiye dönüştürmeyi başarır. İşin püf noktası, metanol veya etanol ile yalnızca oksijenle reaksiyona girmeyen seçici elektrotlar kullanmaktı.

Şimdiye kadar, INRS tarafından geliştirilen membransız yakıt hücresi, sadece 234 mikrolitre (0.000234 l) metanol kullanarak bir LED’i dört saat boyunca çalıştırmayı başardı.

Membransız yakıt hücresinin elektrifikasyonun yaygınlaşması için herkes için uygun maliyetli olması gerekir. Aksi takdirde gelişmiş ülkeler filolarının ne kadar yeşil olduğundan dolayı gurur duyacak, yakın ülkeler ise birinci dünya ülkelerinin artık istemediği 30 yaşındaki kamyon ve otobüslerde tonlarca mazot yakacak.