Menzili Artıran Elektrikli Otomobil Isıtma Sistemi Tanıtıldı

Menzili Artıran Elektrikli Otomobil Isıtma Sistemi Tanıtıldı

6 Şubat 2021 0 Yazar: emre ekici

Elektrikli otomobil kullanımında en önemli problem menzil olarak görünüyor. Menzili artırmak için birçok çalışma mevcut. Ancak kış ayı için çözüm geliştirme süreci biraz daha zor ilerliyor. Kış ayının verdiği performans kaybı tölere edilmeye çalışılıyor ve sistem üzerinde çalışmalar devam ediyor.

Kış ayında en çok kullanılan sistem şüphesiz ısıtma sistemidir. Isıtma sistemi menzil açısından sıkıntılı bir süreçtir. Ne kadar çok ısıtma sistemi çalışırsa menzil o kadar çok azalır. Bu konu ile ilgili çalışmalar tüm hızı ile devam ediyor.

Konu hakkında yeni bir fikir ortaya atıldı. Bu fikir, Louisenthal’dan ince, şeffaf, uygun maliyetli ve işlenmesi kolay bir SmartMesh folyosu kullanmaktır. SmartMesh folyonun yüzeyinde iletken ray ağları bulunduğundan, ilave ısı sağlamak için (standart ısıtma sisteminin yanında) yolcuların etrafındaki çeşitli yerlere (kapılar gibi) monte edilebilir.

Alman ortaklarına göre SmartMesh, ısıtma süresini istenen sıcaklığa düşürmeye izin verecek ve ardından sıcaklığı korumak için (geleneksel elektrikli ısıtmaya kıyasla) ısıtma gücünü % 20 azaltacak ve bu da genel olarak biraz menzil tasarrufu sağlayacaktır. Bu menzil tasarrufu yaklaşık olarak % 6 civarında olacaktır.

Firma, bu işi endüstriyel ölçüde üretebilirse elektrikli otomobiller için bir devrim olacak ve kış aylarında menzil daha da uzun olacak.