Mercedes-Benz, eCitaro G Otobüslerinde Solid-State Batarya Kullanacak

Mercedes-Benz, eCitaro G Otobüslerinde Solid-State Batarya Kullanacak

21 Ekim 2020 0 Yazar: emre ekici

Batarya teknolojisi ile birlikte birçok firma lityum demir fosfat bataryalardan farklı batarya tiplerine geçmeye başladı. Elektrikli araçlar için ilk kullanılan batarya tipi olan lityum demir fosfat, yerini NMC 811 bataryalara yavaş yavaş bırakmaya başladı. Bu sırada sonraki yıllar hayatımıza girmesini ön gördüğümüz Solid-State bataryalar da araçlarda kullanılmaya başladı. İlk batarya yerleşimini Mercedes firması yapacağını duyurdu. Yeni nesil eCitaro G otobüslerinde solid state batarya kullanacağını açıkladı.

Daimler, standart NMC bataryalarının yanı sıra isteğe bağlı olarak katı hal bataryasıyla da temin edilebilecek 18 metrelik mafsallı Mercedes-Benz eCitaro G elektrikli otobüsünü piyasaya sürdüğünü duyurdu.

Alman üretici, bu yılın başlarında söylenenlerin ötesinde en yeni pil seçeneği hakkında fazla bir şey açıklamadı. Ayrıca firma aşağıdaki gibi bir basın açıklamasında bulundu.

“Yeni tamamen elektrikli Mercedes-Benz belden kırma otobüsü eCitaro G için alkışlar lütfen.

“Genel olarak bu on yılın ortasına kadar standart olarak katı hal akülü araçlar beklenmiyordu. Mercedes-Benz’in daha hızlı olan elektrikli otobüsü Yeni eCitaro G, kendi kategorisinde dünyanın herhangi bir yerinde katı hal aküleri ile donatılan ilk seri üretim şehir otobüsü olmuştur.. “

Standart lityum iyon piller (sıvı elektrolitli NMC kimyası), 170 km’ye kadar gerçek menzil için 296-396 kWh (her biri 9 ila 12 paket, 33 kWh) arasında batarya grubuna sahip olurken daha fazla enerji yoğun katı hal pilleri, 190 km‘ye kadar 441 kWh (yedi adet 63 kWh paket) batarya grubuna sahip olacak. Maksimum menzildeki fark 20 km veya % 12‘dir ve bu kulağa pek hoş gelmiyor.

Şirkete göre katı hal bataryası % 25 daha yüksek enerji yoğunluğuna sahip, çevre dostu (kobalt yok) ve uzun ömürlü. Öte yandan ultra hızlı şarj için hazır değiller ve maksimum sistem kapasitesinin sadece % 12 daha yüksek olduğu görülüyor (441 kWh’e karşı 396 kWh).

Mercedes-Benz, katı hal piline 10 yıla veya 280 MWh enerji verimine kadar temel bir garanti veriyor. 63 kWh paketiyle (yediden biri) ilgili olduğunu varsayarsak, 4.440‘ın üzerinde tam döngü ve 840.000 km‘nin üzerinde bir ömür ön görülüyor.