Mercedes-Benz Elektrikli eSprinter’ı Duyurdu

Mercedes-Benz Elektrikli eSprinter’ı Duyurdu

16 Ocak 2021 0 Yazar: emre ekici

Mercedes firması Van üreten kolu ile ki bu firmaya Mercedes Benz Vans deniyor, yeni nesil elektrikli kamyonetlerini kullanıcılara duyurmaya başladı. Daha önce birçok minibüs modelini tanıtan firma artık kamyonet segmentinde de tanıtım yapmaya başladı. Ayrıca yeni nesil bir platformun müjdesini de verdi. Mercedes-Benz Vans, yeni geliştirilen Elektrikli Çok Yönlülük Platformuna (EVP) dayalı olacak.

Bu yeni eSprinter, birden fazla gövde konfigürasyonunda ve üç pil seçeneğiyle, küçük, orta ve büyük olarak sunulacak. Firma tarafından sızdırılan tek şey en küçük pil seçeneğinin bile mevcut sürümlerden (35 kWh ve 55 kWh) “önemli ölçüde” daha fazla kapasiteye sahip olacağıdır.

Geçtiğimiz günlerde yapılan bir açıklamaya göre batarya paketlerinin 120 kWh olması bekleniyor. Bu paket orta paket mi yoksa en yüksek paket mi olduğu bilinmiyor. Satışlar Amerika’da ve Kanada’da da yapılacak.

Yukarıdaki resim incelendiğinde aksın yakınında bulunan bir elektrik motoruna sahip bir arkadan çekişli sistemi görebiliyoruz. Öndeki boşluk ise yüksek voltajlı bileşenler tarafından kullanılacaktır.

Yeni Elektrikli Çok Yönlülük Platformunun geliştirilmesi ve piyasaya sürülmesi 350 milyon € (424 milyon $) yatırım gerektirecek. Yeni EVP platformu, Mercedes-Benz’in hem elektrikli araçların yetenekleri hem de satış hacmi açısından ticari teslimat kamyonetlerindeki oyununu gerçekten yükseltmeyi planladığını öne sürüyor.